Niti jedan decembar, Novu godinu, ni Božić ne možemo da zamislimo bez šarene, okićene jelke. U Srbiji, ukrašena jelka predstavlja novogodišnji simbol i ona označava novi početak.
Jeste li se ikada zapitali zašto kitimo jelku za novogodišnje praznike?
Postoje različita verovanja na ovu temu, a u istoriji se ova pojava veže za stare rimske, paganske običaje.
Stari Rimljani smatrali su da u jelkama žive duhovi šuma, a da se onda tokom novogodišnje noći oni daruju da bi ostali u njihovoj milosti.
Jelka je vremenom postala simbol praznika i dočeka Nove godine. Ona predstavlja podsetnik da nakon zime dolazi proleće.
U hrišćanstvu postoji legenda koja govori da su ispred pećine, u kojoj je rođen Isus, bila tri zimzelena drveta.
Jedno od ta tri drveta je bila kedrovo, drugo bor, a treće jela. Po njegovom rođenju, sva tri drveta su se zatresla i time pozdravila njegov dolazak na svet. Kedrovo drvo je Isusu podario mirišljave iglice, dok je bor darovao šišarke.
Jedino jela nije imala svoj plod, te je zaplakala. Anđeli na nebu su se smilovali i poklonili su joj zvezdu koju su spustili pred Isusa.
Iz ove legende dolazi verovanje da se na vrh okićene jelke postavlja zvezda.
Ova tradicija se dalje kroz istoriju širila, te su u Nemačkoj za Božić kitili jelku crvenim jabukama, ukrašavali različitim kolačima koji su bili raznih oblika, ali i svećama koje su simbol večne svetlosti.
U Engleskoj je prva jelka okićena 1841. godine. Ona je bila ukrašena poklončićima, mašnama, cvećem i bombonama. Nju je okitio princ Albert, a ovaj običaj je ubrzo prešao sa visoke klase i na običan narod.
Ritual kićenja jelke se širio
Na granama se moglo naći svašta od hrane, što je, recimo, izuzetno zanimljiv podatak. Tada se to smatralo tradicijom, sve dok jedan Nemac koji nije imao dovoljno novca da obezbedi svojoj deci jestive ukrase nije napravio staklene kugle.
One su izazvale veliko oduševljenje i on se brzo obogatio zbog toga. Može se reći da je on uveo kugle koje najviše liče na kugle koje danas mi koristimo kako bismo okitili jelku u našim domovima.
U 17. veku u Ameriku običaj kićenja jelke je došao zahvaljujući Nemcima koji su naselili te prostore, a u 19. i 20. veku misionari su ovaj običaj doneli u Aziju.
Totalno je nevažno da li ukrašavate jelku skupocenim, staklenim kuglicama ili se opredeljujete za one plastične koje su dosta jeftinije.
Poenta je ista da ona predstavlja simbol blagostanja, sreće, radosti i nade koju unosite u vaše domove.
Ono što je sigurno, jeste da kićenjem jelke pravite najlepšu porodičnu uspomenu stvarajući tradicionalne rituale koji će vas pratiti ceo život.
Preuzmite android aplikaciju.