Danas je “Crni petak“, ali to sigurno nije nova informacija za vas. Sigurno ste mu se obradovali i jedva ga dočekali kako bi kupili nešto što već duže vreme “merkate“, ali po mnogo pristupačnijoj ceni.
Ovaj planetarno poznati “praznik“ je dan najvećih pupusta u svim prodavnicama.
Sve i da omašite datum u kalendaru i ne osvestite da je baš danas “Crni petak“, ogromne gužve u prodavnicama, te snimci po internetu na kojima se ljudi tuku oko neke majice, košulje ili pegle, brzo će vas podsetiti o kom datumu je reč.
“Crni petak“ ne pada uvek istog datuma. Za ovaj “praznik“ karakteristično je da pada uvek prvog petka posle Dana zahvalnosti u SAD-u, a poslednjeg u novembru.
Postoji nekoliko teorija kako je “Crni petak“ dobio svoj neobičan naziv, mada, kada bilo čemu dodamo reč crno, nekako nam je prva asocijacija da se radi o nečemu mračnom i negativnom.
Priča koja se najviše raširila po celom svetu daje nam sledeću teoriju:
“Crni petak“ postao je crn davne 1869. godine, a upotreba ovog termina ni u jednom smislu nije bila povezana sa kupovinom.
Džim Fiks i Džej Gould pokušali su da monopolizuju tržište zlata u Americi tako što su od manjih deoničara kupovali zlato i na taj način uticali na formiranje, odnosno povećanje, njegove cene.
Kada je predsednik Grant saznao za zaveru koju prave, na tržište je pustio još veće količine zlata zbog čega je cena ovog plemenitog metala strmoglavo pala.
Iako je Grant imao viši cilj koji je na kraju i ispunjen i kontrola cene zlata se vratila u ruke SAD-a, ovaj dan bio je veoma “crn“ za sve koji su svoje bogatstvo čuvali u zlatnim polugama jer su preko noći bankrotirali.
Još jedna od priča zašto je “Crni petak“ dobio baš ovaj naziv govori o vlasnicima plantaža sa juga Amerike koji su pred nadolazeću zimu po najjeftinijim cenama prodavali svoje robove kako bi ih se otarasili i smanjili sebi trošak.
Iako ova priča nema utemeljenja, ukoliko pretpostavimo da je istinita, nije li apsurdno što se u redovima u prodavnicama danas najviše tuku crnci kojima je ovaj dan nekada predstavljao “pakao“?
Termin “Crni petak“, u najbližem smislu kako ga danas tumačimo, prvi put je spomenut u Filadelfiji kada su policajci ovaj dan nazivali “Crnim petkom“ zbog nesnosnih gužvi u gradu i saobraćaju nastalih zbog turista koji dolaze da kupuju poklone za nadolazeće praznike.
Ipak, nekadašnja asocijacija na gužve, neizdrž u prodavnicama i sve što dolazi uz današnji “praznik“, danas je zamenjena nekim sasvim drugačijim kontekstom.
Iako su u prodavnicama gužve, marketing stručnjaci sve više uspevaju da ljudima u glave usade kako se ne radi ni o čemu negativnom, već o divnom danu kada sebi možete da priuštite više stvari za manje novca i zabavite se sa porodicom.
Međutim, ako je verovati onome što američki mediji pišu, u SAD-u svake godine barem jedna osoba izgubi život u naletima i stampedima u tržnim centrima.
Ukoliko su informacije istinite, možda je ovaj prefiks “crni“ zaista najodgovarajući.
Preuzmite android aplikaciju.