Početna > Život i stil
Život i stil

Zaštitite se od ultravioletnog zračenja

Sunce jeste izvor života, ali moramo biti obazrivi kada je njegovo zračenje u pitanju.
Foto: Gradske info/M.M.

Letnji period je doba godine sa najviše sunčanih dana. Iako nam sunce daje energiju i čini nas raspoloženijim, moramo isto tako biti obazrivi kada je njegovo zračenje u pitanju.

Kao što nam je već poznato, UV (ultravioletno) zračenje je deo spektra sunčeve svetlosti, koja dolazi do površine Zemlje. Zavisno od dužine talasa sunčevog spektra, razlikuje se UVA, UVB i UVC zračenje.

Brojni su faktori sredine od kojih zavisi da li će UV zračenje imati manji ili veći uticaj na osobe izložene njegovim zracima, a neki od njih su:

Doba dana i godišnja doba

Jačina UV zraka je sve veća što smo bliže ekvatoru. Položaj naše zemlje je takav, da je najjače sunčevo zračenje tokom letnjih meseci.

U toku dana, najjače zračenje jeste u periodu oko podneva i iz tog razloga se uvek savetuje izbegavanje izlaganja sunčevom zračenju u ovom periodu dana. U ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima sunčevo zračenje je slabije, pa je ovaj period prihvatljiviji za boravak na suncu.

Foto: Pexels/Jonas Ferlin
Nadmorska visina

Nadmorska visina takođe je faktor koji utiče na jačinu UV zračenja. Kako se povećava nadmorska visina, tako se i jačina UV zračenja povećava. Pa tako na svakih 1000 metara nadmorske visine, jačina UV zračenja se povećava za oko 10%.

Stepen oblačnosti

Ultraljubičasto zračenje je manje ukoliko je gustina oblaka veća, ali ipak treba voditi računa jer određena količina, naročito UVA zraka, prolaze i kroz oblake.

Vrsta površine

Površina na kojoj se nalazimo može da utiče na povećanje, odnosno smanjenje jačine UV zračenja. Trava, zemlja i voda reflektuju manje od 10 % zračenja, dok pesak reflektuje oko 15 % UV zračenja. Sneg ima snažnu reflektujuću moć, tako da može udvostručiti izloženost čoveka sunčevom zračenju, dok led može reflektovati i do 80 % sunčevih zraka.

Sunčevo zračenje, osim što nas čini raspoloženijim, neophodno je za sintezu vitamina D. Ipak, moramo jako voditi računa, jer mnoge su negativne posledice usled prekomernog i neadekvatnog izlaganja suncu.
Foto: Pexels/Anna Tarazevich

Osim što može izazvati opekotine, preterano izlaganje sunčevom zračenju može izazvati različite vrste kancera kože, od kojeg je najopasniji melanom.

Saveti za zaštitu od UV zračenja
Foto: Unsplash/Ethan Robertson

Da biste uživali u lepom vremenu i suncu, a istovremeno zaštitili sebe od štetnih UV zraka, sledite sledeće savete:

-Izbegavajte direktno izlaganje suncu u periodu od 10.00 do 16.00 časova.
-Obavezno koristite preparate sa zaštitnim faktorom u svim vremenskim uslovima. Preporučuje se upotreba zaštitnog faktora 30 ili više.
-Preparat sa zaštitnim faktorom nanosi 15 minuta pre izlaganja suncu i minimum na svaka dva sata, a ukoliko se ulazi u vodu onda i pri svakom izlasku iz nje.
-Šešir ili kapa sa širokim obodom je dobra zaštita. Nosite svetle, tanke tkanine, sa dugim rukavima.
-Nosite naočare za sunce sa 100% UVA/UVB zaštitom.
-Koristite kozmetiku i kontaktna sočiva koja poseduju UV zaštitu.
-Redovno proveravajte kožu, kako biste na vreme primetili bilo kakve promene. Nikada ne koristite solarijume.
-Obzirom da UVA zraci prodiru kroz staklo, poželjno je dodati ravan, obojeni UV zaštitni sloj na prozore automobila i prostora u kojim boravite.