Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Заштитите се од ултравиолетног зрачења

Сунце јесте извор живота, али морамо бити обазриви када је његово зрачење у питању.
Фото: Градске инфо/М.М.

Летњи период је доба године са највише сунчаних дана. Иако нам сунце даје енергију и чини нас расположенијим, морамо исто тако бити обазриви када је његово зрачење у питању.

Као што нам је већ познато, УВ (ултравиолетно) зрачење је део спектра сунчеве светлости, која долази до површине Земље. Зависно од дужине таласа сунчевог спектра, разликује се УВА, УВБ и УВЦ зрачење.

Бројни су фактори средине од којих зависи да ли ће УВ зрачење имати мањи или већи утицај на особе изложене његовим зрацима, а неки од њих су:

Доба дана и годишња доба

Јачина УВ зрака је све већа што смо ближе екватору. Положај наше земље је такав, да је најјаче сунчево зрачење током летњих месеци.

У току дана, најјаче зрачење јесте у периоду око поднева и из тог разлога се увек саветује избегавање излагања сунчевом зрачењу у овом периоду дана. У раним јутарњим и касним поподневним сатима сунчево зрачење је слабије, па је овај период прихватљивији за боравак на сунцу.

Фото: Pexels/Jonas Ferlin
Надморска висина

Надморска висина такође је фактор који утиче на јачину УВ зрачења. Како се повећава надморска висина, тако се и јачина УВ зрачења повећава. Па тако на сваких 1000 метара надморске висине, јачина УВ зрачења се повећава за око 10%.

Степен облачности

Ултраљубичасто зрачење је мање уколико је густина облака већа, али ипак треба водити рачуна јер одређена количина, нарочито УВА зрака, пролазе и кроз облаке.

Врста површине

Површина на којој се налазимо може да утиче на повећање, односно смањење јачине УВ зрачења. Трава, земља и вода рефлектују мање од 10 % зрачења, док песак рефлектује око 15 % УВ зрачења. Снег има снажну рефлектујућу моћ, тако да може удвостручити изложеност човека сунчевом зрачењу, док лед може рефлектовати и до 80 % сунчевих зрака.

Сунчево зрачење, осим што нас чини расположенијим, неопходно је за синтезу витамина Д. Ипак, морамо јако водити рачуна, јер многе су негативне последице услед прекомерног и неадекватног излагања сунцу.
Фото: Pexels/Anna Tarazevich

Осим што може изазвати опекотине, претерано излагање сунчевом зрачењу може изазвати различите врсте канцера коже, од којег је најопаснији меланом.

Савети за заштиту од УВ зрачења
Фото: Unsplash/Ethan Robertson

Да бисте уживали у лепом времену и сунцу, а истовремено заштитили себе од штетних УВ зрака, следите следеће савете:

-Избегавајте директно излагање сунцу у периоду од 10.00 до 16.00 часова.
-Обавезно користите препарате са заштитним фактором у свим временским условима. Препоручује се употреба заштитног фактора 30 или више.
-Препарат са заштитним фактором наноси 15 минута пре излагања сунцу и минимум на свака два сата, а уколико се улази у воду онда и при сваком изласку из ње.
-Шешир или капа са широким ободом је добра заштита. Носите светле, танке тканине, са дугим рукавима.
-Носите наочаре за сунце са 100% УВА/УВБ заштитом.
-Користите козметику и контактна сочива која поседују УВ заштиту.
-Редовно проверавајте кожу, како бисте на време приметили било какве промене. Никада не користите соларијуме.
-Обзиром да УВА зраци продиру кроз стакло, пожељно је додати раван, обојени УВ заштитни слој на прозоре аутомобила и простора у којим боравите.