U letnjim mesecima, kada su temperature visoke, kompjuterima je potrebno dodatno hlađenje kako ne bi došlo do pregrevanja i gubljenja podataka.
Elektronski uređaji napravljeni su od veoma osetljivih komponenti kojima nimalo ne prijaju visoke temperature, koje mogu da oštete računar ili bar da mu skrate radni vek. Najveći gubici podataka se beleže tokom leta, kada su temperature veoma visoke.
Temperatura je jedan od najvažnijih faktora za rad računara i svaka varijacija može da izazove nestabilnost u radu. Idealna temperatura prostorije za rad desktop računara je od 10 do 25 stepeni Celzijusovih. Laptop računari i tableti su dizajnirani za temeprature do 35 stepeni.
Veće temperature onemogućavaju adekvatnu razmenu toplote i izazivaju razne probleme sa računarom, a prenosivi, kućni ili tablet računari su veoma osetljivi na pregrevanje, što se manifestuje usporavanjem rada računara.
Prašina unutar računara je čest uzrok pregrevanja. Ukoliko vazduh nije u stanju da adekvatno kruži unutar računara hlađenje neće biti dovoljno dobro.
Na udaru su posebno grafičke kartice, hard – disk i procesor, koji generišu znatno više toplote. Dodatni ventilatori mogu povećati protok vazduha unutar kućišta, što će sniziti temperaturu.
Zbog te nestabilnosti i opterećenosti može doći do gubitka važnih podataka, a računarima su, kao i ljudima, potrebni adekvatno hlađenje, provetravanje i boravak u klimatizovanim prostorijama.
Ukoliko volite iz kreveta da obavljate poslove preko računara ili da jednostavno pretražujete internet, stavite ga na neku ravnu površinu. U tu svrhu vam može poslužiti i obična knjiga.
Pored toga, isključujte računar kada ga ne koristite i obavezno očistite prašinu. Bilo bi dobro i da podesite “Screen Saver” i “ Saving”, kako bi uštedeli energiju.
Dobro je podesiti i softverski “alarm za temperaturu”. Tako ćete imati dovoljno vremena da zatvorite i sačuvate sve fajlove kako biste sačuvali podatke.
I što je najvažnije: nikako ne ostavljajte računar na suncu i ne nosite ga na plažu!