У летњим месецима, када су температуре високе, компјутерима је потребно додатно хлађење како не би дошло до прегревања и губљења података.
Електронски уређаји направљени су од веома осетљивих компоненти којима нимало не пријају високе температуре, које могу да оштете рачунар или бар да му скрате радни век. Највећи губици података се бележе током лета, када су температуре веома високе.
Температура је један од најважнијих фактора за рад рачунара и свака варијација може да изазове нестабилност у раду. Идеална температура просторије за рад десктоп рачунара је од 10 до 25 степени Целзијусових. Лаптоп рачунари и таблети су дизајнирани за темепратуре до 35 степени.
Веће температуре онемогућавају адекватну размену топлоте и изазивају разне проблеме са рачунаром, а преносиви, кућни или таблет рачунари су веома осетљиви на прегревање, што се манифестује успоравањем рада рачунара.
Прашина унутар рачунара је чест узрок прегревања. Уколико ваздух није у стању да адекватно кружи унутар рачунара хлађење неће бити довољно добро.
На удару су посебно графичке картице, хард – диск и процесор, који генеришу знатно више топлоте. Додатни вентилатори могу повећати проток ваздуха унутар кућишта, што ће снизити температуру.
Због те нестабилности и оптерећености може доћи до губитка важних података, а рачунарима су, као и људима, потребни адекватно хлађење, проветравање и боравак у климатизованим просторијама.
Уколико волите из кревета да обављате послове преко рачунара или да једноставно претражујете интернет, ставите га на неку равну површину. У ту сврху вам може послужити и обична књига.
Поред тога, искључујте рачунар када га не користите и обавезно очистите прашину. Било би добро и да подесите “Screen Saver” и “ Saving”, како би уштедели енергију.
Добро је подесити и софтверски “аларм за температуру”. Тако ћете имати довољно времена да затворите и сачувате све фајлове како бисте сачували податке.
И што је најважније: никако не остављајте рачунар на сунцу и не носите га на плажу!