Ankara traži izručenje više od 630 pripadnika pokreta, ali Amerika i druge zapadne zemlje nisu do sada izručile nijednog.
Turska je poslednjih dana u znaku obeležavanja šeste godišnjice pobede nad „Gulenovim teroristima”, koji su pokušali da obore vladu Redžepa Tajipa Erdogana.
Senku na te svečanosti, koje se održavaju širom zemlje, bacilo je saznanje da zapadni saveznici Ankare odbijaju da joj izruče zaverenike uključujući i imama Fetulaha Gulena, koji je u noći između 15. i 16. jula 2016. godine povlačio konce iz Pensilvanije, gde i sada mirno živi u svojoj vili. U metežu koji je trajao nekoliko sati palo je 250 života, dok je više od 2.500 građana lakše ili teže povređeno.
„Turska nikada neće zaboraviti otpor našeg naroda protiv pučista. Posle 15. jula 2016. godine turska istorija se zapravo deli na dve ere: pre i posle tog dana”, izjavio je predsednik Erdogan objašnjavajući zašto je taj datum proglašen za državni praznik – Dan demokratije i nacionalnog jedinstva.
Jedan od mostova na Bosforu odnedavno nosi naziv šehida (mučenika) u znak sećanja na one koji su stradali u sukobu s pučistima. Turski političari se poslednjih dana utrkuju da odaju počast „mučenicima” koji su te sparne julske večeri položili svoje živote na braniku ustavnog poretka zemlje. Tom izazovu nije mogla da odoli ni prva dama Turske Emina Erdogan, koja dosledno prati svog supruga. „Turska nikada neće zaboraviti otpor svog naroda protiv pučista. Svaki od tih građana, mlađih ili starijih, muškaraca ili žena, postao je simbol jedinstva i otpora”, izjavila je ona.
Posle puča mnogi gulenisti su pobegli iz zemlje kako bi izbegli masovne progone koji još traju. Jednog trenutka pod istragom su se našle desetine hiljada građana – političara, biznismena, policijskih funkcionera, tužilaca, poznatih novinara, prosvetnih radnika i boraca za ljudska prava.
Olena Zelenska primila nagradu za ljudska prava u ime naroda Ukrajine
Preuzmite android aplikaciju.