Анкара тражи изручење више од 630 припадника покрета, али Америка и друге западне земље нису до сада изручиле ниједног.
Турска је последњих дана у знаку обележавања шесте годишњице победе над „Гуленовим терористима”, који су покушали да оборе владу Реџепа Тајипа Ердогана.
Сенку на те свечаности, које се одржавају широм земље, бацило је сазнање да западни савезници Анкаре одбијају да јој изруче заверенике укључујући и имама Фетулаха Гулена, који је у ноћи између 15. и 16. јула 2016. године повлачио конце из Пенсилваније, где и сада мирно живи у својој вили. У метежу који је трајао неколико сати пало је 250 живота, док је више од 2.500 грађана лакше или теже повређено.
„Турска никада неће заборавити отпор нашег народа против пучиста. После 15. јула 2016. године турска историја се заправо дели на две ере: пре и после тог дана”, изјавио је председник Ердоган објашњавајући зашто је тај датум проглашен за државни празник – Дан демократије и националног јединства.
Један од мостова на Босфору однедавно носи назив шехида (мученика) у знак сећања на оне који су страдали у сукобу с пучистима. Турски политичари се последњих дана утркују да одају почаст „мученицима” који су те спарне јулске вечери положили своје животе на бранику уставног поретка земље. Том изазову није могла да одоли ни прва дама Турске Емина Ердоган, која доследно прати свог супруга. „Турска никада неће заборавити отпор свог народа против пучиста. Сваки од тих грађана, млађих или старијих, мушкараца или жена, постао је симбол јединства и отпора”, изјавила је она.
После пуча многи гуленисти су побегли из земље како би избегли масовне прогоне који још трају. Једног тренутка под истрагом су се нашле десетине хиљада грађана – политичара, бизнисмена, полицијских функционера, тужилаца, познатих новинара, просветних радника и бораца за људска права.
Olena Zelenska primila nagradu za ljudska prava u ime naroda Ukrajine
Преузмите андроид апликацију.