Početna > Svet
Svet

Zanimljiva istorija sa Pecom: Kako se rodio rivalitet između ruskog Dinama i Spartaka

Jedan od najznačajnijih moskovski derbija, svakako su utakmice između Dinama i Spartaka. Fudbalski klub „Spartak“ su od njegovog osnivanja podržavali obični ljudi, a ne vojska, policija ili tajna služba. Zato je „Spartak“ stekao epitet „narodnog kluba“ dok je sa druge strane Dinamo bio  klub Narodnog komesarijata za unutrašnje poslove (NKVD), pretečom KGB-a.
Foto: Wikimedia Commons

U periodu pre Drugog svetskog rata ovi klubovi su osvojili dva prvenstva, a prvi ozbiljniji sukob se dogodio  1939. godine. Crveno-beli su izborili finale Kupa SSSR pobedivši Dinamo iz Tbilisija (1:0). U odlučujućoj utakmici, Spartak je pobedio Dinamovce iz Gruzije, a nekoliko dana kasnije stigla je odluka da  utakmica polufinala mora da se ponovi.

Veruje se da je na ponavljanju meča insistirao lično šef NKVD-a, Lavrentije Berija, koji je bio i predsednika sportskog društva Dinamo. Istina, u ponovljenom duelu Spartak je ponovo pobedio (3:2) ali to je još više produbilo Berijinu mržnju prema Spartaku.  Deo ovog animoziteta se rodio tokom Berijinih  fudbalskih igračkih dana kada je noseći dres Dinama iz Tbilisija imao oštre duele sa Nikolajem Petrovičem Starostinom , osnivačem Spartaka.

Lično rivalstvo začeto na terenu stvorilo je pozornicu za ljudsku dramu koja će se dogoditi tokom Drugog svetskog rata. U martu 1942. Nikolaj Starostin, zajedno sa  braćom Aleksandrom, Andrejem i Petrom(svi su bili igrači Spartaka), je  osuđen na inicijativu Berije i poslat u logor. Braća su osuđena za  izdaju ,strašan zločin u toku trajanja rata. Berija, neformalni gospodar života i smrti,  dočekao  je spretan trenutak da se obračuna sa sportskim rivalima.

Pet godina kasnije, Nikolaj Petrovič je bio oslobođen. Vasilij Staljin se lično zauzeo za njegovo oslobođenje,  sinu vođe SSSR je bio potreban trener za fudbalski tim. Ostala braća su imala manje sreće, odslužili su pune kazne i pušteni su na slobodu tek sredinom 50-ih. Kasnije su sve optužbe odbačene i braća  Starostin su rehabilitovana.

Rivalitet između ova dva kluba je dodatno produbljen tokom 1950-ih/1960-ih. U ovom periodu Spartak i Dinamo su se najčešće borili za titulu prvaka. Na odnos crveno-belih prema Dinamu uticao je i Starostin, koji kao čelnik sportskog društva Spartak nije propuštao priliku da oštro napada Dinamo.

U kasnijim decenijama animozitet između Spartaka i Dinama se stišao. Timovi crveno-belih i plavih sve su ređe zauzimali najviša mesta na tabeli što je na kraju  dovelo da se strast u duelima ovih timova stišala.

Osamdesetih godina prošlog veka počeo je razvoj sovjetske navijačke scene. Tada su Spartakovi navijači imali nove neprijatelje, Dinamo Kijev i CSKA. Međutim, dešavali su se i sukobi sa navijačima Dinama. U poslednjim decenijama, ruska država je uspela da se izbori sa neredima na tribinama  a navijači ovih timova je ostalo da čekaju nekog novog Jašina, Starostina Trofimova, Solovjova…


Petar Đurđev, istoričar

Zanimljiva istorija sa Pecom: Čovek koji je trebao da ubije Tita

Preuzmite android aplikaciju.