Početna > Sport > Fudbal
Fudbal

Zakoni u Kataru: Gde možete popiti pivo, šta ne smete obući i koji su prekršaji za smrtnu kaznu?

Uzeli ste kartu i spremni ste da odletite za Katar kako bi podržali naše Orlove? Evo nekih činjenica vezanih za ovu arapsku zemlju koje morate znati pre nego što kročite na njeno tlo. Takođe ukoliko ste se odlučili da ispratite ovo prvenstvo u komfornosti svoga doma, svejedno pročitajte tekst, jer vam možda i po prvi put u životu neće biti krivo što niste otputovali na Mundijal.
Foto: Tanjug/AP/Darko Bandic

Budući da je Svetsko prvenstvo u fudbalu je najveći sportski događaj na planetarnoj pozornici, sa reprezentacijama koje se takmiče neizbežno dolaze njihovi verni i strastveni navijači, koji planiraju svoje odlaske na Svetsko prvenstvo mesecima, pa i godinama pre turnira. Domaćin prvenstva zato ne organizuje samo utakmice, već i razne turističke aktivnosti, ali samim tim reguliše ponašanja turista propisanim pravilnikom.

Mundijal obično pretvara zemlje domaćine u vašar i neprekidno traje žurka, podstaknuta euforijom. Međutim ove godine pretenduje da bude drugačija situacija. Manja konzervativna muslimanska nacija Katar nema tolerancije prema huliganizmu podstaknutom alkoholom koji se odvijao na prethodnim turnirima.

Katar je nastojao da prikaže kao zemlja u koju su dobrodošli stranci, ali tradicionalne muslimanske vrednosti nameću strožije zakone. Pravosudni sistem zemlje, zasnovan na tumačenju islamskog zakona, šerijata, izazvao je kritike Zapada zbog svoje tendencije da favorizuje tužioce i policiju.

Vlasti u Kataru ističu da će to popustiti određene mere zbog velikog priliva turista.

Ali navijači koji prisustvuju Svetskom prvenstvu trebalo bi da imaju na umu katarske zakone i kulturne običaje, uključujući politiku za alkohol, drogu, seksualnost i pravila oblačenja.
Alkohol
Foto: Tanjug/ Strahinja Aćimović/ bg

Alkohol se služi samo u hotelskim restoranima i barovima koji imaju dozvole u Kataru. Nezakonito ga je konzumirati na drugom mestu. Međutim, nemuslimanski stanovnici Dohe koji imaju dozvolu za piće mogu piti i kod kuće.

Na Svetskom prvenstvu, navijačima će biti dozvoljeno da kupuju pivo u okviru stadiona, ali ne u sektoru tribina. Obožavaoci takođe mogu da piju uveče u određenoj ‘fan zoni’ u centru Dohe.

Međutim pijanstvo na javnim mestima u Kataru je kažnjivo velikim novčanim kaznama i zatvorom.

Međutim, šef bezbednosnih operacija u zemlji rekao je da će tokom turnira policija „gledati kroz prste“ turistima, ali da će, reagovati na agresivnost prouzrokovanu alkoholom.

Zakonska starost za piće je 21 godina, a izbacivači u barovima često traže ličnu kartu ili pasoše pri ulasku.

Droga
Foto: Pixabay/audreysteenhaut

Katar je jedna od najrestriktivnijih nacija na svetu kada su u pitanju droge, zabranjujući kanabis, pa čak i lekove bez recepta kao što su sedativ i amfetamin.

Upotreba, trgovina, krijumčarenje i posedovanje droge kažnjivi su zatvorom, teškom novčanom kaznom i deportacijom. Za krijumčarenje droge može se dobiti smrtna kazna na katarskim sudovima.

Navijači Svetskog prvenstva trebalo bi da budu svesni ovih strogih zakona kada stignu na Međunarodni aerodrom Hamad, gde vlasti skeniraju torbe i putnike novom bezbednosnom tehnologijom i hapse one kojima zaplene drogu.

Seksualno opredeljenje
Foto: Pixabay/sweetlouise

Privatni život u Kataru se uglavnom poštuje, ali svaka intimnost između dve osobe u javnosti može se smatrati uvredljivom, bez obzira na pol, seksualnu orijentaciju ili nameru.

Homoseksualnost je ilegalna u Kataru. Domaće vlasti su saopštile da su „svi dobrodošli“ na Svetsko prvenstvo. Oni su javno potvrdili da neće biti ograničenja da prijatelji ili parovi koji nisu u braku (uključujući „LGBT“ osobe) borave u istim smeštajima.

Takođe ranije smo pisali da će svaki vanbračni seksualni odnos u Kataru biti kažnjen sa 7 godina zatvora.

Pravila oblačenja
Foto: Tanjug/AP/Hassan Ammar, File

Turistička veb stranica katarske vlade podstiče muškarce i žene da „pokažu poštovanje prema lokalnoj kulturi izbegavanjem preterano oskudne odeće u javnosti“.

Od posetilaca se traži da pokriju ramena i kolena. Oni u kratkim pantalonama i majicama bez rukava mogu biti izbačeni iz vladinih zgrada i tržnih centara.

Žene koje posećuju džamije u gradu dobiće marame za pokrivanje glave. Drugačija je priča u hotelima, gde su bikiniji uobičajeni na hotelskim bazenima.

Naravno osim navedenih zakona pdrazumevaju se pravila opšteg ponašanja.

Uvredljivo ponašanje ili psovanje, takođe može dovesti do hapšenja. Snimanje i fotografisanje ljudi bez njihovog pristanka, kao i fotografisanje vojnih ili verskih objekata, može dovesti do krivičnog gonjenja.

Takođe je važno da budete oprezni kada razgovarate o veri i politici sa lokalnim stanovništvom. Uvreda kraljevske porodice može vas odvesti u zatvor.

Ovaj tekst nije namenjen da vas odvrati od putovanja u Katar, verujemo da će za sve posetioce Mundijala ovo prvenstvo predstavljati nezaboravan doživljaj. Ipak imajte ova pravila na umu pri boravku u ovoj arapskoj zemlji.

Mundijal u Kataru na osam stadiona – svi u krugu od 50 km

Preuzmite android aplikaciju.