Početna > Život i stil
Život i stil

Začine koje ne koristimo toliko često, a veoma su zdravi

Upoznajte zdravstvene prednosti i ukuse korijandera, kurkume i garam masale.
Foto: Pixabay/monicore

Začini daju jelima svoju ličnost, jedinstven ukus i miris i mame nas na više.

Osim toga, bogati su antioksidansima, što znači da nas štite od bolesti.

Ako su vam bosiljak, ruzmarin i origano već izašli na uši, probajte ove začine koji daju posebnu aromu jelima, ali i garantuju zdravlje. 

Korijander

Kažu da bez korijandera ne bi bilo Indije, što posebno ističe njeno mesto u kuhinji tog vremena. Korijander u prahu i žitaricama začinjavaju jela od povrća i mesa, a blag, prepečen i gotovo limunast ukus čini jela posebnim. „Lekovita svojstva korijandera deluju na stomačne i druge probleme sa varenjem, ublažava grčeve i nadimanje, poboljšava apetit i cirkulaciju. Zeleni korijander u obliku kreme koristi se za ublažavanje bolova u područjima zahvaćenim hemoroidima“, objasnio je Ratan Čaudhari, vlasnik indijskog restorana Maharadja u svojoj kolumni Bogatstvo indijskih začina u ordinaciji. 

Garam Masala

Garam masala je mešavina indijskih začina, a na jeziku Hinu naziv znači ljuta mešavina. Daje jelu malo slatkoće i malo više začina. Može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim začinima, a sastoji se od raznih kombinacija korijandera, crnog i belog bibera, kardamona, cimeta, karanfilića, đumbira, muškatnog oraščića i kima.

U zavisnosti od regiona iz kojeg dolazite, garam masala će sadržati različite začine i njihov poseban odnos, tako da je na vama da probate nekoliko.

Koristi se u svim vrstama jela:

Vegetarijanskim i ribljim i mesnim, a dobar je i za zdravlje, s obzirom da je pravi rudnik antioksidanata sadržanih u svim začinima koji ga čine. Pošto je puna ukusa, garam masalom ćete smanjiti i unos soli. 

Foto: Pixabay/monicore
Kurkuma

Popularni indijski žuti začin je neizostavan u istočnoj kuhinji, a njegov aktivni sastojak kurkumin je pravi rudnik zdravlja. Kurkimin ima iznenađujuće širok spektar antioksidativnih, antitumorskih, antimutagenih, antibiotskih, antivirusnih, antifungalnih, antidijabetičkih i antiinflamatornih svojstava, tako da je koristan za skoro svaku bolest koju možete zamisliti. Dokazano je kao izvanredna pomoć u lečenju raznih bolesti: može da spreči Alchajmerovu bolest i dijabetes tipa 2, pomaže u borbi protiv raka dojke i debelog creva, a deluje i kao prirodni antibiotik koji jača varenje i poboljšava crevnu floru.

Kako mladim lukom očuvati zdravlje?

Preuzmite android aplikaciju.