Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Заборавите 10.000 корака дневно – Ова метода може донети боље резултате

Популарно правило о 10.000 корака дневно дуго је важило за рецепт дуговечности и здравог старења. Међутим, према стручњаку за фитнес Јужину Теу (Eugene Teo), постоји једноставнија и ефикаснија метода.
Фото: Pexels/Daniel Reche

На ТикТоку је поделио стратегију која траје свега 30 минута дневно, а према његовим речима даје чак десетоструко боље резултате.

Научна основа за “брзо-ходајући” трик

Тео се позива на студију јапанских истраживача са универзитета Шиншу из 2007. године. У истраживању је учествовало 246 особа старости око 63 године, подељених у три групе:
Прва група није вежбала уопште
Друга група је ходала око 8.000 корака, четири пута недељно
Трећа група је примењивала посебну технику ходања – интервално ходање

Шта је интервално ходање?

Интервално ходање подразумева наизменично ходање у брзом и спором ритму – три минута брзо, три минута споро, у трајању од 30 минута укупно. То значи пет брзих и пет спорих серија ходања.

Резултати су показали да је ова трећа група имала знатно боље резултате од осталих:

Снижен крвни притисак
Бољи ниво шећера у крви
Смањен индекс телесне масе
Повећана мишићна маса и снага ногу
Унапређена аеробна способност

– У поређењу са стандардних 10.000 корака, овај метод доноси 29 пута веће побољшање кондиције, 10 пута већу снагу ногу и 3 пута бољи ефекат на притисак – објаснио је Тео.

Заблуда о 10.000 корака: Маркетинг, не наука

Мало позната чињеница је да правило о 10.000 корака нема научну основу. Оно потиче из Јапана, где је 1964. године, поводом Олимпијских игара у Токију, једна компанија лансирала педометар под називом “Манпо-кеи”, што значи “бројач од 10.000 корака”.

Иако то правило није штетно, многи га узимају здраво за готово.

Тео истиче да и даље подржава идеју о физичкој активности – “сваки покрет је лек”, каже он. Међутим, сатима ходања дневно мало ко може да се посвети, што потврђује и истраживање из 2022. године: скоро половина Американаца наводи да нема времена за вежбање, а многи су и превише уморни после посла.

Зато ова нова метода може бити идеална за запослене људе или оне с густим распоредом.

Да ли знате одакле долази израз “пасјa врућинa”?

Преузмите андроид апликацију.