Почетна > Живот и стил
Живот и стил

За плацебо ефекат смо сви чули, а да ли сте чули за ноцебо ефекат?

Често смо чули за плацебо ефекат, односно осећај побољшања неких симптома или болних стања захваљујући самој илузији да смо узели лек или активну супстанцу. У пракси добијамо супстанцу за коју мислимо да је лек и почињемо да се осећамо боље, чак и без узимања било чега што би могло да има благотворан ефекат на наше здравље.
Фото: Pixabay/HeungSoon

Плацебо ефекат је откривен током Другог светског рата када су амерички лекари на фронту, којима је понестало морфијума, почели да дају рањеним војницима воду и со, наводећи их да верују да је то моћно средство против болова.

На њихово велико изненађење, војници који су узимали физиолошки раствор без активног састојка и даље су се осећали боље, само због илузије да су попили морфијум.

Међутим, овај „илузорни” ефекат на наш мозак делује и обрнуто.

Ако нас плацебо ефекат чини да осетимо побољшање симптома без узимања лекова, такозвани ноцебо ефекат има супротан ефекат.

Људи који знају нежељене ефекте одређеног лека, само због илузије да су га узели, заправо почињу да доживљавају те ефекте на мање или више озбиљан начин.

Ноцебо ефекат откривен је шездесетих година прошлог века, али је тек након масовне примене вакцине против Kовид-19 постао предмет дубинских студија.

Током клиничких испитивања ових вакцина, истраживачи су одређеним групама пацијената убризгавали плацебо вакцине (тј. без активних састојака и, последично, нежељених ефеката).

Упркос безопасности убризганог раствора, пацијенти су почели да доживљавају исте нежељене ефекте као и пацијенти лечени активном вакцином – једноставно зато што су били обавештени о могућим нежељеним ефектима.

Svakodnevne navike koje su loše za krvni pritisak

Преузмите андроид апликацију.