Životnu sredinu nismo nasledili od predaka, nego smo je dobili na čuvanje, i zato je važno da je čuvamo, a za to su nam potrebna sva sredstva, među kojima i krivično zakonodavsto i instrumenti za njegovu primenu, izjavio je danas predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor.
Pastor je na skupu „Životna sredina i krivičnopravni instrumenti zaštite“ u Novom Sadu, rekao da je pored značaja tema, važno i što je konferencija regionalnog karaktera, jer je pitanje zaštite životne sredine civilizacijsko, a problemi, pojave i krivična dela često teritorijalno povezani.
„Za životnu sredinu kažemo da je to nešto što nismo nasledili od predaka, nego smo dobili od potomaka na čuvanje. Zbog toga je važnost čuvanja životnog okruženja pitanje generacijske solidarnosti. U tom procesu su bitna sva raspoloživa sredstva, obrazovanje, tehnika i tehnologija, ali i krivično zakonodavsto i instrumenti za njegovu primenu“, rekao je Pastor.
Ova regionalna konferencija organizovana je zajedničkom inicijativom Skupštine Vojvodine, Višeg suda u Novom Sadu, Udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu i Advokatske komore Vojvodine.
Predsednik Višeg suda u Novom Sadu Miroslav Alimpić naglasio je da su krivičnopravni instrumenti zaštite životne sredine aktuelno pitanje, posebno nakon otvaranja Klastera 4, odnosno Poglavlja 21 u pregovaračkom procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji.
Zato su želeli da na jednom mestu okupe sve koji se na stručan način bave tom temom, kako bi razmenili iskustva i videli kojim putem treba ići dalje.
„U fazi smo usaglašavanja brojnih propisa, sa propisima EU, te ćemo se truditi da zaključcima sa današnje konferencije doprinesemo i olakšamo rad državnim organima koji se bave ovom temom“, rekao je Alimpić.
Predsednik Udruženja za krivično pravnu teoriju i praksu, redovni profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu prof. dr Stanko Bejatović istakao je da prevencija, ma kakva ona bila, nije dovoljna za očuvanje životne sredine.
„Bez krivičnog prava, nema adekvatne zaštite. To je lako reći, ali nije lako postići i mi ovom konferencijom želimo da damo odgovor kako i na koji način krivično pravo može da doprinese zaštiti životne sredine u onom obimu i na način na koji se to od ove struke očekuje“, kazao je Bejatović.
U stručnom delu konferencije iskustva o oblasti zaštite životne sredine predstavili su eksperti iz Srbije, BiH, Mađarske, Rumunije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore.
Na skupu je bilo o reči o krivičnom zakonodavstvu i međunarodnim pravnim standardima u vezi sa krivičnim delima protiv životne sredine, prevenciji prirodnih katastrofa i zaštiti prirodnih resursa, međunarodnim aspektima krivične inkriminacije čiji je predmet zaštita životne sredine, instrumentima zaštite i drugim temama.
Preuzmite android aplikaciju.