Predavanje istoričara dr Gorana Vasina na temu „Istorija Balkana XVI–XX veka: između Velikih sila, verskog i nacionalnog“ na Jutjub kanalu KCNS.
Predavanje istoričara dr Gorana Vasina na temu „Istorija Balkana XVI–XX veka: između Velikih sila, verskog i nacionalnog“možete pogledati na Jutjub kanalu KCNS-a.
Na početku poslednje tribine u kalendarskoj 2023. godini istoričar Goran Vasin ističe da je istorija Balkana u periodu od 16. do 20. veka predstavljala dramatično teško i turbulentno razdoblje istorije balkanskih naroda, ujedno i procesa čije posledice mi i danas proživljavamo.
Uticaj Velikih sila na balkanske narode kao i na verske odnose između njih, što posebno ističe Milorad Ekmečić, ukazuje da je religija vododelnica naroda na Balkanu. Vasin govori o periodu nacionalnog romantizma, nacionalnog buđenja i preplitanja verskog i nacionalnog, kao i svega onog što čini balkansku istoriju.
Naposletku, Vasin zaključuje da su priče o Balkanu kao tamnom i mračnom Vilajetu, o nekom delu periferije Evrope, apsolutno netačni. Svi najvažniji procesi na Balkanu dešavali su se pod uticajem Velikih sila i dešavanja koji su sa Zapada Evrope dolazili kod nas.
Celo predavanje možete pogledati na linku.
Predavanje msr Ognjena Karanovića „Operacija Bljesak – zločin nad srpskim narodom u zapadnoj Slavoniji, srpsko-hrvatski odnosi na kraju 20. veka“ možete pogledati na Jutjub kanalu KCNS-a.
Na početku predavanja, Ognjen Karanović rekao je da je sudbina Republike Srpske Krajine bila „jasno najavljena već u maju 1995. godine“, kada su hrvatske oružane snage izvršile agresiju na enklavu u zapadnoj Slavoniji, tačnije nad prostorom Zone „Sever“, koja se nalazila pod mandatnom zaštitom Ujedinjenih nacija.
„Svi divergentni politički procesi unutar strukture državnog rukovodstva Republike Srpske Krajine odrazili su se na činjenicu da je zapadna Slavonija postala „lak plen“ za Tuđmanovu vojsku 1. i 2. maja 1995. godine. Bila je, zapravo to pokazna vežba prikazana ostatku Krajine, šta će joj se dogoditi svega tri meseca kasnije. Namere hrvatskog rukovodstva bile su nedvosmislene.
U sklopu planirane zločinačke akcije „Oluja“ Tuđmanova zločinačka soldateska nameravala je prethodno da obezbedi kontrolu nad širim prostorom Slavonije, posebno da osigura važnu saobraćajnu infrastrukturu kakva je bila autoput od Zagreba do Lipovca.
Na taj način, Tuđman je nameravao i na kraju u tome i uspeo da neutrališe potencijalne operacije 18. zapadnoslavonskog korpusa u slučaju hrvatskog napada šireg opsega na drugim linijama fronta u Republici Srpskoj Krajini.
Dezorijentisano, apatično i trenutku nedoraslo političko, svakako i vojno rukovodstvo Republike Srpske Krajine i Srpske Vojske Krajine nije izvršilo potrebne pripreme za odgovor na operaciju hrvatskih oružanih snaga u zapadnoj Slavoniji, koja je ostala upamćena pod zlokobnim i kodnim nazivom „operacija Bljesak“.
Za svega 36 časova organizacija vlasti RSK u zapadnoj Slavoniji bila je zbrisana, a oko 15 hiljada stanovnika zauvek je proterano sa njihovih ognjišta. U zločinima hrvatskih snaga ubijene su 283 osobe, od kojih 57 žena i 9 dece. Preko 1400, mahom civila bilo je zarobljeno i deportovano u nekoliko hrvatskih koncentracionih logora.
Pad zapadne Slavonije nije predstavljao opomenu za rukovodstvo RSK u Kninu. Političke raspre i nedomaćinski odnos prema državi nastavljen je sve do avgusta 1995. godine i konačnog sloma Republike Srpske Krajine“, zaključio je Karanović.
Celo predavanje možete pogledati na linku.
Ulica koja je od nekadašnje glavne saobraćajnice pretvorena u „slepu ulicu“ (FOTO/VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.