Veliki broj trgovaca već u ponudi ima uskršnju dekoraciju, a među prvim proizvodima koji se uvek nađe u rafovima jesu boje za farbanje jaja.
Jedan potrošač nedavno je izjavio da je u jednoj kineskoj robnoj kući, u beogradskoj opštini Palilula, pronašao i kesice koje izgledom podsećaju na farbu za jaja, ali je zapravo reč o boji za tekstil, što nedvosmisleno piše i na deklaraciji proizvoda.
„Trgovac i pored toga potrošače uverava da boju mogu koristiti i da ofarbaju jaja. Na proizvodu, domaćeg proizvođača, jasno se navodi da je reč o farbi za tekstil. Mislim da je nedopustivo i opasno na taj način zavaravati kupce“ rekao je kupac..
Stručnjaci svake godine, uoči Uskrsa, upozoravaju da boje nikako ne treba kupovati na uličnim tezgama i tako zdravlje dovoditi u rizik, već isključivo u proverenim radnjama. Obavezno je pre kupovine pogledati deklaraciju.
Kako je svojevremeno objavljeno na sajtu „Potrošač info” savet kupcima je da na kesici potraže oznaku E (e-broj), jer to znači da je boja klasifikovana kao aditiv za hranu i nalazi se na pozitivnoj listi aditiva, koja je regulisana zakonom.
Inače, prehrambene boje u tom sistemu su one od E100 do E180 i bezbedne su za upotrebu. Sve ostale ne mogu se koristiti za farbanje jaja ili druge hrane. Ističe se i da su prave prehrambene boje obično malo skuplje jer su ti proizvodi za prehrambenu industriju prečišćeni.
Ranijih godina na tržištu su se pronalazile nekvalitetne farbe, jeftini proizvodi koji su mogli da sadrže i teške metale poput olova, kadmijuma, žive, arsena.
Savet kupcima je da kupuju boje u proverenim radnjama. Sve što je mnogo niže cene od očekivane verovatno potiče od industrijskih pigmenata.
„Većina boja za jaja su netoksične i bezbedne za upotrebu kada se poštuju uputstva. Jeftine hemijske boje koje se koriste za bojenje vune i svile nisu jestive boje, tako da ih nemojte koristiti za farbanje uskršnjih jaja“ napominju stručnjaci.
Preuzmite android aplikaciju.