Велики број трговаца већ у понуди има ускршњу декорацију, а међу првим производима који се увек нађе у рафовима јесу боје за фарбање јаја.
Један потрошач недавно је изјавио да је у једној кинеској робној кући, у београдској општини Палилула, пронашао и кесице које изгледом подсећају на фарбу за јаја, али је заправо реч о боји за текстил, што недвосмислено пише и на декларацији производа.
„Трговац и поред тога потрошаче уверава да боју могу користити и да офарбају јаја. На производу, домаћег произвођача, јасно се наводи да је реч о фарби за текстил. Мислим да је недопустиво и опасно на тај начин заваравати купце“ рекао је купац..
Стручњаци сваке године, уочи Ускрса, упозоравају да боје никако не треба куповати на уличним тезгама и тако здравље доводити у ризик, већ искључиво у провереним радњама. Обавезно је пре куповине погледати декларацију.
Како је својевремено објављено на сајту „Потрошач инфо” савет купцима је да на кесици потраже ознаку Е (е-број), јер то значи да је боја класификована као адитив за храну и налази се на позитивној листи адитива, која је регулисана законом.
Иначе, прехрамбене боје у том систему су оне од Е100 до Е180 и безбедне су за употребу. Све остале не могу се користити за фарбање јаја или друге хране. Истиче се и да су праве прехрамбене боје обично мало скупље јер су ти производи за прехрамбену индустрију пречишћени.
Ранијих година на тржишту су се проналазиле неквалитетне фарбе, јефтини производи који су могли да садрже и тешке метале попут олова, кадмијума, живе, арсена.
Савет купцима је да купују боје у провереним радњама. Све што је много ниже цене од очекиване вероватно потиче од индустријских пигмената.
„Већина боја за јаја су нетоксичне и безбедне за употребу када се поштују упутства. Јефтине хемијске боје које се користе за бојење вуне и свиле нису јестиве боје, тако да их немојте користити за фарбање ускршњих јаја“ напомињу стручњаци.
Преузмите андроид апликацију.