Почетна > Србија
Србија

Вучић: Најважније да локални избори буду демократски

Председник Србије Александар Вучић изјавио је синоћ да је најважније да локални избори, који ће се 29. марта одржати у десет локалних самоуправа, буду демократски и изразио уверење да ће грађани свој глас дати онима који знају шта је држава и који могу да обезбеде сигурност за њих и њихову децу.
Фото: Танјуг/Амир Хамзагић

Вучић је, гостујући на РТС, навео да је и пре неколико дана рекао да ће се његова странка борити да победи у свих десет општина.

“То је наша обавеза. Ја мислим да су људи после 14 или 15 месеци малтретирања грађана и стравичне штете која је земљи нанета укидањем права на образовање, на рад људима, блокирањем путева и улица, смањивањем инвестиција и наношењем штете угледу Србије у иностранству на сваки могући начин зарад нечијих личних или групних партикуларних политичких итереса, то препознали”, рекао је Вучић.

Он је навео да одлука о томе када ће бити одржани ванредни паралментарни избори у Србији ни најмање не зависи од резултата предстојећих локалних избора у 10 градова и општина, да је могуће да ће бити раздвојени парламентарни од председничких избора, као и да још није донета никаква коначна одлука о томе.

На питање да ли, ако власт добро прође на предстојећим локалним изборима и победи у скоро свих 10 градова и општина, онда можемо очекивати парламентарне изборе можда чак и пре лета, рекао је да ће надлежна институција о томе донети одлуку.

Вучић је синоћ говорио и о питању горива, рекавши да би цена дизела данас, уколико би била у складу са акцизама које имамо, требало да износи 246 динара по литри, што је за 43 динара више него јуче, и додао да ће предложити да се изађе са државним резервама како би се нафтне компаније снабделе по нижим ценама и како би поскупљење било четири или пет динара.

Он је, током гостовања на РТС, рекао и да га брине једна врста неједнакости и то да постоји све већи број богатих, изразито богатих људи и да разлика између њих и оних сиромашнијих и најсиромашнијих постаје све већа.

Вучић је рекао да жели да пронађе начин да помогне онима са пензијама испод 45.000 динара.

Кад је реч о плану “Србија 2030-2035”, истакао је да је та национална стратегија највећи предвиђени скок у будућност и додао да су се у том плану пре свега бавили вештачком интелигенцијом и роботиком.

Најавио је и да ће 20. или 21. марта у Београду бити направљена велика промоција програма развоја Србије до 2030-2035. године и позвао све грађане да дођу.

Вучић је синоћ рекао и да неће бити приватизације стратешки битних компанија као што је ЕПС, већ да је држава заинтересована за куповину таквих стратешких предузећа у околним земљама.

Изјавио је да ће данас имати важне разговоре са представницима Француске електропривреде (ЕДФ) о нуклеарним електранама у будућности и најавио да би Србија требало 2041. да има на мрежи велику нуклеарку, а пре тога да гради и мале модуларне нуклеарне реакторе.

Осврнуо се и на односе са Русијом, рекавши да је све учинио да очува добре односе између Русије и Србије и да ће они остати добри, али да му се не свиђа што Руси нису ни у једном тренутку понудили Србији да купи НИС.

Кад је реч о односима Србије са САД, изјавио је да су они све бољи и истакао да Србија има готово свакодневне контакте са америчком администрацијом на различитим нивоима, у шта је и он лично укључен.

Истакао је да Србија има одличне односе, можда никад боље у историји са Мађарском, и додао да се нада да ће мађарски премијер Виктор Орбан победити на изборима који се у тој земљи одржавају за месец дана.

Говорећи о војном савезу Загреба, Тиране и Приштине, указао је да је тај савез уперен директно против Србије и додао да има дозу страха и нелагодности због тог војног савеза.

Истовремено, нагласио је да људи не морају да брину, јер Србија има довољно снаге за јасну одвраћајућу поруку, и поручио да је Србија довољно снажна да сачува свој територијални интегритет, суверенитет, слободу и безбедност својих грађана.

Рекао је да Србија располаже ракетама ваздух-земља великог домета и разорне моћи и да има значајан број таквих ракета, а имаће их још више.

Председник је за РТС навео да Србија поседује и друге војне капацитете који још нису представљени јавности.

Вучић је синоћ говорио и о приштинском закону о странцима, истакавши да би његовом применом било угрожено око 10.000 Срба чији би опстанак на огњиштима био угрожен, као и око 500 професора који раде на Универзитету у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и нешто мањи број лекара и наставника.

“Ми се надамо да ћемо успети са Европљанима, који су се показали конструктивним у жељи да помогну у свему томе, да покушамо да решимо овај проблем који би требало од понедељка да настане, од 16. марта. Ако то успемо, онда је то велика ствар за све нас заједно”, рекао је Вучић за РТС и додао да тај закон највише погађа здравство и просвету.

Вучић је синоћ изјавио и да га је албански премијер Еди Рама похвалио тиме што је рекао да је “Косово ноћна мора за Вучића” и истакао да је Косово ноћна мора за све људе слободарских опредељења широм света.

На питање да прокоментарише то што је Вјоса Османи распустила парламент тзв. Косова и констатацију да се још увек не зна да ли ће Аљбин Курти поново да буде премијер, као и то што је Ричард Гренел рекао да се све намешта да Хашим Тачи поново буде премијер Косова, рекао је да између њих нема никакве разлике за Србе и Србију.

У одговору на питање шта мисли о некадашњем председнику Србије и СРЈ Слободану Милошевићу, Вучић је рекао да је он био веома интелигентан политичар, али да је правио неке немале грешке, истичући да Милошевић није био у лакој ситуацији.

“Милошевић, као и ја, као и сваки други човек, имао је своје грешке. Он је био веома интелигентан, изузетну дикцију је имао, редак таленат за политику и мислим да је направио неке немале грешке. Исто то мислим и за Ђинђића, исто то мислим за себе. Није то нека срамота”, казао је Вучић.

Осврнувши се на годишњицу убиства бившег премијера Зорана Ђинђића, Вучић је истакао да је то била огромна трагедија и велика штета за земљу.

“Наравно, огромна трагедија, огромна трагедија за земљу када вам председник владе буде убијен. Што се тиче политичког деловања, постоје ствари које су биле релативно добро рађене и постоје многе ствари које су биле веома лоше рађене. И то никада нисам крио, и то и данас мислим”, рекао је Вучић.

Вучевић: Снимак из августа 2025. показује да се народу као алтернатива нуде криминалци

 

Преузмите андроид апликацију.