Премијер Милош Вучевић изјавио је данас да је Мојковачка битка један од најважнијих историјских догађаја у славној историји Црне Горе, али и српског народа уопште, додајући да је то догађај, који најдоследније осликава родољубиву и политичку свест народа који живи овде.
„Жртва Мојковачких јунака није била битна само за Црну Гору већ и за читав Балкан, јер без ње не би било Солунског фронта и без ње не би било слободе која је стигла са победоносном српском војском 1918. године“, истакао је Вучевић на свечаној седници Скупштине општине Мојковац поводом Дана општине.
Он је навео да је прошло 109 година од знаменитог боја на Мојковцу, када је у жару борбе на Бадњи дан, зачета искра слободе.
„Та искра ће се 1918. године преобразити у огањ победе, који ће незаустављиво рушити царства и војске и тако српском народу донети дуго сневану слободу и уједињење“, рекао је Вучевић.
Како је додао, ове моћне планине, не доносе само поуку о подвигу ратних хероја који су бранили част и угрожену слободу већ нам суштински говори истину о генерацији пред коју је било постављено огромно искушење, а то искушење су превазишли са чврстом вером у Бога као и чврстим убеђењем о неизбежности победе добра над злом.
„То је генерација која се борила за слободу сањајући сан да је последња која се на ову беспримерну жртву решила. Без обзира колико је зло било моћно, синови планина и гора нису погнули главе већ су готово голоруки кренули у бој за заштиту свог рода и своје вере“, рекао је Вучевић.
Према његовим речима, тада смо на делу могли да видимо како један народ живи јеванђељску поуку која нас учи да „од ове љубави нико веће нема, да ко душу своју положи за пријатеље своје“.
Премијер је подсетио да је српска Врховна команда у безизлазном стању одлучила 25. новембра 1915. године да отпочне повлачење са простора Косова и Метохије преко Црне Горе и Албаније на албанско приморје.
“У ситуацији здружене офанзиве Аустро-Угарске, Немачке и Бугарске другог правца није било. Једини чувари бока израњаване, гладне и исцрпљене српске војске била је Санџачка војска легендарног сердара Јанка Вукотића. Улога црногорских трупа била је кључна за одбијање непријатељске офанзиве из Херцеговине, Санџака и Боке Которске током њеног повлачање крајем 1915. године“, навео је Вучевић.
Како је додао, од почетка Великог рата, сарадња између Србије и Црне Горе, упркос ривалству династија Карађорђевића и Петровића-Његоша, одвијала се у складу са жељама народа.
„Одмах по отпочињању ратних дејстава, Црногорска народна скупштина је 1. августа 1914. одлучила да се Црна Гора придружи рату против Аустроугарске, солидарно делећи судбину братске Србије. Пет дана касније, краљ Никола И позвао је народ у ‘свети бој за слободу српства и југословенства’. Иако је била велика оскудица, Црногорска влада је наредила поделу преосталих залиха хране са српским трупама. Само тај чин би био довољан да га се вечно сећамо са поносом и захвалношћу”, рекао је Вучевић.
Како је додао, када је непријатељ угрозио положаје на Тари, Врховна команда наредила је Санџачкој војсци да брани те положаје по сваку цену како би омогућила повлачење српске армије.
“Крајем децембра, у првим сукобима са 62. аустроугарском дивизијом, црногорске трупе осујетиле су план непријатеља да заузме Мојковачке положаје. Санџачка војска, са око 16.000 војника распоређених на фронту од 500 километара између Чакора и ушћа Пиве, чекала је нову офанзиву, која је започела 5. јануара 1916“, рекао је премијер.
Навео је да је ова битка била део ширег Аустро-угарског ратног плана покоравања Црне Горе и продора према Албанији како би се уништила повлачућа српска војска.
„Трупе црно-жуте монархије, три пута бројније и далеко боље опремљене, покренуле су општи напад 6. и 7. јануара 1916. године. Црногорске трупе су немерљивим јунаштвом успеле да одбране своје положаје, а аустроугарски команданти су на крају морали да признају огромне губитке без икаквог успеха у смислу продора на слободну територију. Санџачка војска изгубила је 4000 својих соколова што значи сваког четвртог“, рекао је Вучевић.
Према његовим речима, упркос тромесечном исцрпљивању, Санџачка војска под командом сердара Јанка Вукотића показала је храброст и способност, остваривши победу над бројчано и технички надмоћнијим противником.
“Ова победа је била спасоносна и судбоносна за историју читавог српског народа. Као што не може да се сакрије град на гори, тако не може ни да се сакрије зашто су се борили ови јунаци. То је била борба за род, част и слободу”, рекао је Вучевић.
Вучевић је казао да је као председник владе дошао да се још једанпут поклоним сенима бесмртних соколова Мојковачке битке.
“Дошао сам да пренесем братске поздраве и поштовање и председника Републике Србије Александра Вучића. И дошао сам да заједно као браћа будемо данас овде у Мојковцу на први дан Божића и да се помолимо Богу за Србију и за Црну Гору”, рекао је Вучевић.
Вучевић је закључио да будућа поколења треба да памте жртву јунака.
“Нека је вечна слава јунацима са Мојковца а нека будућа поколења памте њихову жртву како бисмо ми данас и наши потомци живели у слободи”, поручио је Вучевић.
Mali: Cilj da prosečna plata u decembru 2025. dostigne 1.000 evra
Преузмите андроид апликацију.