Почетна > Србија
Србија

Војска Србије модернизује борбено возило

Савремена оклопна борбена возила су веома скупа. Цена од неколико милиона евра по возилу, говори да је много исплативије модернизовати постојеће оклопњаке. Војска Србије одлучила је да модернизује борбено возило пешадије М80, користећи пре свега домаћу памет и одбрамбену индустрију.
Фото: PrtSc/ŠiljaPluton/YouTube

Поводом Дана Копнене војске у Шапцу је приређен тактичко технички приказ наоружања и опреме коју користи овај виде војске, као и борбених средстава која се налазе у процесу модернизације, преноси РТС.
Једно од њих – борбено возило пешадије (БВП) М-80АБ1 било је изложено у верзији са даљински управљивом борбеном станицом, топом калибра 20 милиметара и маскирном прекривком.

САД, Русија и многе европске земље већ деценијама модернизују борбена возила пешадије. Један од разлога је новац, а у 21. веку озбиљан проблем је и што све мање има компанија које праве тела тешких оклопних, посебно борбених возила пешадије.
На модернизацији борбеног возила пешадије М-80 раде Војнотехнички институт (ВТИ), Одбрамбена индустрија Србије и стручњаци за оклопне јединице из Војске Србије. Учествују и млади официри.

„Рађен је ходни део, рађен је додатни оклоп, појачан је мотор и распоред седења је промењен. Измештали смо резервоаре и комплетан систем за напајање мотора горивом“, објашњава за емисију Дозволите поручник Владан Лазовић из Војнотехничког института.

Највећи изазов код модернизације борбеног возила пешадија јесте да се нови делови уклопе у постојећу геометрију и конструкцију возила. Нови оклоп је према речима стручњака из ВТИ у равни и у неким деловима испред сличних модернизованих возила овог типа у свету.

Тачни подаци су тајна, што је такође пракса у многим земљама, чак и у САД и земљама Западне Европе.

Оно чему је српски БВП М-80АБ1 испред других јесте број људи, припадника пешадијског одељења, које може да превезе. Раније је то било седам људи, што је и пракса у свим земљама, а ВТИ је направио места за девет људи.

„Уграђена је десантна рампа, уместо врата која су ту била раније, чиме је олакшано искрцавање пешадијског одељења“, истиче поручник Лазовић.

Интегрисана четири оружана подсистема. Купола са наоружањем и нишанским уређајима је беспосадна, са новим технологијама, али и ако технологија закаже посада може да гађа ручно из топа и митраљеза.

„Интегрисана су четири оружана подсистема. Први и основни систем је топ 20 милиметара са којим може да се гађа на даљинама до 1.500 метара. Затим су ту митраљез М86 7,62 милиметара, аутоматски бацач граната М93 калибра 30 милиметара, као и две противоклопне вођене ракете Маљутка 2Т и 2Ф“, објашњава поручник Стефан Јовановић.

Он са својим колегама у Војнотехничком институту ради на интеграцији савремених уређаја у постојеће возило. Због већ поменуте штедње новца, максимално се користе делови постојећег возила, да би се интегрисали савремени нишански уређаји и систем за управљање ватром у беспосадну борбену станицу.

„Топ може дејствовати на даљинама до 1.500 метара, а аутоматски бацач граната на даљинама до 1.500 и 1.700 метара. Бацач граната може дејствовати и убацном путањом. Ракете Маљутка су изворно противоклопне, а модернизацијом је омогућено да дејствују по свим циљевима“, истиче Јовановић.

Убацно дејство бацача граната је важно за уништавање циљева у заклонима или на брдовитом земљишту. То је само једна од предности модернизованог БВП-а.

Покривка на пример умањује термални одраз возила што отежава рад непријатељских нишанских система. Пројектује је ВТИ, а производи „Јумко“ из Врања.

Важно је рећи и да се испитује верзија БВП-а са топом калибра 30 милометара. Стручњаци Војнотехничког института, како млади, тако и они старији настављају да раде како би Војска Србије добила модерније и ефикасније борбено возило пешадије.

Drska provokacija Kurtija

 

Преузмите андроид апликацију.