Kompanije širom sveta napravile su rekordne nove dugove u 2020. godini u iznosu od 939 milijardi funti (1,3 trilion dolara), dok je globalni profit opao za trećinu, prema novim izveštajima.
Godišnji indeks korporativnog duga Janus Henderson otkrio je da je ukupan dug (koji ne uzima u obzir novčana sredstva) skočio 10,2 odsto tj. 7 milijardi funti (13,5 milijardi dolara) za finansijsku 2021. godinu, dok su kompanije hitale da prikupe gotovinu kako bi osigurale preživljavanje globalne recesije i ograničenja pristupa finansijskim tržištima.
Firme u svim regionima ostvarile su niži profit, ali je Ujedinjeno Kraljevstvo najviše pogođeno, uglavnom zbog velikih gubitaka u naftnim gigantima Šel i Britiš Petrol.
Japan i ostatak Azije zabeležili su najmanji pad, ponegde, poput Kine i Tajvana, čak je zabeležen i privredni rast.
Iako se uticaj recesije razlikuje u zavisnosti od geografskog okruženja, izveštaj pokazuje da se ona takođe razlikuje od sektora do sektora.
Rekordnih šest sektora ostvarilo je direktne gubitke, od kojih je ubedljivo najveći bila proizvodnja nafte, mada su veliki gubitak pretrpele i industrije razonode i transporta.
Transportne kompanije, posebno aviokompanije, bile su među najvećim zajmoprimcima i tokom 2020. godine uzele su neto 39,7 milijardi funti (55 milijardi dolara), što je porast visine zajmova koje uzimaju, sedma godina zaredom. Sektor zabave povećao je svoja zaduživanja za skoro četvrtinu (22 procenta, ili 43 milijarde dolara).
Kada su u pitanju najveći globalni zajmoprimci, izveštaj pokazuje da se Folksvagen ponovo našao na prvom mestu, sa neto zaduživanjem od 200 milijardi dolara. Na drugom kraju vage, vlasnik Gugla, konglomerat Alfabet, ima najbolji gotovinski bilans na svetu od 108,8 milijardi dolara.
Obzirom da je potrošnja krenula polako i sigurno, tokom 2021. godine do sada nije bilo generisanja novog dodatnog duga.