Компаније широм света направиле су рекордне нове дугове у 2020. години у износу од 939 милијарди фунти (1,3 трилион долара), док је глобални профит опао за трећину, према новим извештајима.
Годишњи индекс корпоративног дуга Јанус Хендерсон открио је да је укупан дуг (који не узима у обзир новчана средства) скочио 10,2 одсто тј. 7 милијарди фунти (13,5 милијарди долара) за финансијску 2021. годину, док су компаније хитале да прикупе готовину како би осигурале преживљавање глобалне рецесије и ограничења приступа финансијским тржиштима.
Фирме у свим регионима оствариле су нижи профит, али је Уједињено Краљевство највише погођено, углавном због великих губитака у нафтним гигантима Шел и Бритиш Петрол.
Јапан и остатак Азије забележили су најмањи пад, понегде, попут Кине и Тајвана, чак је забележен и привредни раст.
Иако се утицај рецесије разликује у зависности од географског окружења, извештај показује да се она такође разликује од сектора до сектора.
Рекордних шест сектора остварило је директне губитке, од којих је убедљиво највећи била производња нафте, мада су велики губитак претрпеле и индустрије разоноде и транспорта.
Транспортне компаније, посебно авиокомпаније, биле су међу највећим зајмопримцима и током 2020. године узеле су нето 39,7 милијарди фунти (55 милијарди долара), што је пораст висине зајмова које узимају, седма година заредом. Сектор забаве повећао је своја задуживања за скоро четвртину (22 процента, или 43 милијарде долара).
Када су у питању највећи глобални зајмопримци, извештај показује да се Фолксваген поново нашао на првом месту, са нето задуживањем од 200 милијарди долара. На другом крају ваге, власник Гугла, конгломерат Алфабет, има најбољи готовински биланс на свету од 108,8 милијарди долара.
Обзиром да је потрошња кренула полако и сигурно, током 2021. године до сада није било генерисања новог додатног дуга.