Prva intervencija u angio sali na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine urađena je pre 40 godina.
Danas, taj Institut raspolaže sa tri najsavremenije opremljene angiosale, u kojima se izvode najkomplikovanije procedure interventne kardiologije za više od 4.000 pacijenata godišnje. A, ono što je važnije od savremene opreme jesu mladi stručnjaci obučeni za rad.
Više od 45.000 pacijenata godišnje leči se na Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici i to je ujedno jedini centar u Pokrajini koji svakodnevno, 24 sata, zbrinjava slučajeve sa akutnim infarktom miokarda, atakvih je više od 1.100 godišnje.
„Mi u Vojvodini, zahvaljujući Pokrajinskoj vladi, imamo još tri angiocentra Sombor, Subotica i Zrenjanin koji su osnovani sa ciljem da budu bliže građanima Vojvodine, ali je kadar tu malo problem, znači, potreban je kadar da bi i oni mogli da preuzmu funkciju dvadesetčetvoročasovnog zbrinjavanja pacijenata“, rekao je prof. dr Milovan Petrović, rukovodilac klinike za kardiologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine.
U Srbiji tek nešto više od 100 stručnjaka bavi se interventnom kardiologijom, a to, imajući u vidu realne potrebe, nije dovoljno. Zato su potrebni mladi ljudi ali i stalna usavršavanja.
„Kada lekar može da konsultuje svog stručnog kolegu tada će i pacijent dobiti kvalitetnije lečenje i biti sigurniji da se leči po svim svetskim standardima“, rekla je Dr Olivera Ivanov, Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo.
To je i cilj simpozijuma „Meet the future“ u kome je učestvovalo 50 mladih interventnih kardiologa iz cele Srbije vođenih stručnim timom Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine.
https://gradskeinfo.rs/naredne-godine-2-milijarde-dinara-za-zdravstvo-iz-budzeta-ap-vojvodine-26-11-2021/
Preuzmite android aplikaciju.