Почетна > Србија
Србија

Важније од савремене опреме на Институту јесу млади стручњаци обучени за рад

Прва интервенција у ангио сали на Институту за кардиоваскуларне болести Војводине урађена је пре 40 година.
Фото: Институт КБВ Војводине

Данас, тај Институт располаже са три најсавременије опремљене ангиосале, у којима се изводе најкомпликованије процедуре интервентне кардиологије за више од 4.000 пацијената годишње. А, оно што је важније од савремене опреме јесу млади стручњаци обучени за рад.

Више од 45.000 пацијената годишње лечи се на Институту за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици и то је уједно једини центар у Покрајини који свакодневно, 24 сата, збрињава случајеве са акутним инфарктом миокарда, атаквих је више од 1.100 годишње.

„Ми у Војводини, захваљујући Покрајинској влади, имамо још три ангиоцентра Сомбор, Суботица и Зрењанин који су основани са циљем да буду ближе грађанима Војводине, али је кадар ту мало проблем, значи, потребан је кадар да би и они могли да преузму функцију двадесетчетворочасовног збрињавања пацијената“, рекао је проф. др Милован Петровић, руководилац клинике за кардиологију Института за кардиоваскуларне болести Војводине.

У Србији тек нешто више од 100 стручњака бави се интервентном кардиологијом, а то, имајући у виду реалне потребе, није довољно. Зато су потребни млади људи али и стална усавршавања.

„Када лекар може да консултује свог стручног колегу тада ће и пацијент добити квалитетније лечење и бити сигурнији да се лечи по свим светским стандардима“, рекла је Др Оливера Иванов, Покрајински секретаријат за здравство.

То је и циљ симпозијума „Meet the future“ у коме је учествовало 50 младих интервентних кардиолога из целе Србије вођених стручним тимом Института за кардиоваскуларне болести Војводине.

https://gradskeinfo.rs/naredne-godine-2-milijarde-dinara-za-zdravstvo-iz-budzeta-ap-vojvodine-26-11-2021/

Преузмите андроид апликацију.