Naučna saradnja povezuje zemlje i narode, i upravo je to cilj i prednost Programa NATO Nauka za mir i bezbednost, kaže zamenik generalnog sekretara Alijanse za novonastajuće bezbednosne izazove David van Vil i dodaje da posebno cene učešće i doprinos Srbije i srpskih naučnika u okviru tog programa.
Van Vil je za Tanjug u Rimu, gde je demonstriran projekat razvijen u okviru tog programa, o otkrivanju oružja i eksploziva na javnim mestima, a bez kontrolnih punktova i ometanja prolaska ljudi, istakao da Program nauka za mir i bezbednost postoji već šest decenija, jer je uvek postojala namera i potreba u NATO-u da se saradnja proširi i van vojne.
„Vojno angažovanje ponekad je delikatno i osetljivo, a saradnja u oblasti nauke je uvek dobra, jer sve povezuje“, istakao je ovaj NATO zvaničnik.
Prema njegovim rečima, u NATO-u se posebno ceni učešće Srbije u Programu nauka za mir i bezbednost, što se vidi i na osnovu važnih postignutih rezultata.
Podsetio je da je u partnerstvu sa Srbijom u prošlosti sprovedeno mnogo projekata, ističući da su svi pozivi za nove projekte, koji se objavljuju na godišnjem nivou, otvoreni za učešće Srbije te da se nada da će se priključiti brojni naučnici.
Van Vil je rekao da se danas koristi tehnologija nastala upravo kroz ovakvu saradnju naučnika.
On je ukazao da je projekat „Dekster“, koji kombinuje tri tehnologije za otkrivanje eksploziva i oružja, i odbranu od terorističkih napada, u kojem su učestvovali i naučnici iz instituta Vinča, veoma važan za veću bezbednost u svetu.
„Ova tehnologija može da spreči terorističke napade. Sistem veoma rano prepoznaje eksplozive, oružje i možemo brzo da izvučemo osobu koja ih sa sobom nosi“, objasnio je on.
Van Vil je rekao da sada postoji koncept, koji će u sledećoj fazi biti usarvšen, a cilj prikaza predstavnicima industrije upravo je pronalaženje zainteresovanih za primenu „Dekstera“.
Na pitanje da li su iz Programa nauka za mir i bezbednost nastale tehnologije koje se danas koriste, rekao je da postoje određeni skeneri koji se koriste i na Balkanu, u deminiranju terena.
Takođe je podsetio i na skenere za daljinsko skeniranje kontejnera za brodove.
„Mi se bavimo naukom, ne samo zbog nauke, već iz namere da povećamo bezbednost svih ljudi“, podvukao je Van Vil.
Kada je reč o srpskim naučnicima, kaže da je veoma zadovoljan njihovim radom, i da bi želeo da ih je još više u programima poput ovog.
„Nauka je način za upoznavenje i saradnju na osiguravanju bezbednosti i mira“, naglasio je Van Vil.
Inače, Srbija je od 2006. godine pružila doprinos u 38 projekata, a srpski naučnici, primera radi, učestvovali su u projektu iz oblasti energetske i zaštite okoline, kroz rad na unapređenju energetski samoodrživih jedinica za vojne potrebe.
Radili su i na poboljšanju bezbednosti opasnog otpada.
Takođe, i u oblasti odbrane od terorizma srpski naučnici učestvuju u Programu NATO nauka za mir i bezbednost, a Srbija je učestvovala i u podizanju spremnosti u odbrani sajber napada, kao i podizanju upravljanja i otpornosti na krize.
Dogovoreno da Srbija skladišti 500 miliona kubika gasa u Mađarskoj
Preuzmite android aplikaciju.