Научна сарадња повезује земље и народе, и управо је то циљ и предност Програма НАТО Наука за мир и безбедност, каже заменик генералног секретара Алијансе за новонастајуће безбедносне изазове Давид ван Вил и додаје да посебно цене учешће и допринос Србије и српских научника у оквиру тог програма.
Ван Вил је за Танјуг у Риму, где је демонстриран пројекат развијен у оквиру тог програма, о откривању оружја и експлозива на јавним местима, а без контролних пунктова и ометања проласка људи, истакао да Програм наука за мир и безбедност постоји већ шест деценија, јер је увек постојала намера и потреба у НАТО-у да се сарадња прошири и ван војне.
„Војно ангажовање понекад је деликатно и осетљиво, а сарадња у области науке је увек добра, јер све повезује“, истакао је овај НАТО званичник.
Према његовим речима, у НАТО-у се посебно цени учешће Србије у Програму наука за мир и безбедност, што се види и на основу важних постигнутих резултата.
Подсетио је да је у партнерству са Србијом у прошлости спроведено много пројеката, истичући да су сви позиви за нове пројекте, који се објављују на годишњем нивоу, отворени за учешће Србије те да се нада да ће се прикључити бројни научници.
Ван Вил је рекао да се данас користи технологија настала управо кроз овакву сарадњу научника.
Он је указао да је пројекат „Декстер“, који комбинује три технологије за откривање експлозива и оружја, и одбрану од терористичких напада, у којем су учествовали и научници из института Винча, веома важан за већу безбедност у свету.
„Ова технологија може да спречи терористичке нападе. Систем веома рано препознаје експлозиве, оружје и можемо брзо да извучемо особу која их са собом носи“, објаснио је он.
Ван Вил је рекао да сада постоји концепт, који ће у следећој фази бити усарвшен, а циљ приказа представницима индустрије управо је проналажење заинтересованих за примену „Декстера“.
На питање да ли су из Програма наука за мир и безбедност настале технологије које се данас користе, рекао је да постоје одређени скенери који се користе и на Балкану, у деминирању терена.
Такође је подсетио и на скенере за даљинско скенирање контејнера за бродове.
„Ми се бавимо науком, не само због науке, већ из намере да повећамо безбедност свих људи“, подвукао је Ван Вил.
Када је реч о српским научницима, каже да је веома задовољан њиховим радом, и да би желео да их је још више у програмима попут овог.
„Наука је начин за упознавење и сарадњу на осигуравању безбедности и мира“, нагласио је Ван Вил.
Иначе, Србија је од 2006. године пружила допринос у 38 пројеката, а српски научници, примера ради, учествовали су у пројекту из области енергетске и заштите околине, кроз рад на унапређењу енергетски самоодрживих јединица за војне потребе.
Радили су и на побољшању безбедности опасног отпада.
Такође, и у области одбране од тероризма српски научници учествују у Програму НАТО наука за мир и безбедност, а Србија је учествовала и у подизању спремности у одбрани сајбер напада, као и подизању управљања и отпорности на кризе.
Dogovoreno da Srbija skladišti 500 miliona kubika gasa u Mađarskoj
Преузмите андроид апликацију.