Почетна > Бизнис
Бизнис

Ускоро почиње монтажа првог ЕПС ветропарка

Прва опрема за ветропарк „Костолац”, првенац ветропројекат „Електропривреде Србије”, стигла је пре неколико дана на локацију градилишта.
Фото: Unsplash/peterbeukema

„Опрема за наш први ветропарк, снаге 66 мегавата, стизаће и наредних месеци. Са испоруком опреме почиње сукцесивно и монтажа, а циљ је да се све заврши до краја 2024. и да потом ветроелектрана буде повезана на мрежу“ каже Душан Живковић, в. д. генералног директора „Електропривреде Србије”.

У фокусу развојних планова ЕПС-а су улагања у изградњу капацитета за производњу електричне енергије из ОИЕ и ветропарк „Костолац” је један од њих. Инвестиција је вредна 144 милиона евра и Европска унија је подржала овај пројекат са 30 милиона евра бесповратно, а 32,2 милиона евра издваја ЕПС и 80 милиона евра је зајам немачке развојне банке КфW 80 милиона евра, уз грант од 1,8 милиона евра.

Ветропарк „Костолац” имаће 20 ветрогенератора, 20 стубова снаге по 3,3 мегавата, односно укупне снаге 66 мегавата. Простираће се на локацијама Дрмно, Петка, Ћириковац и Кленовник, на месту исцрпљених површинских копова и одлагалишта термоелектране и копова „Костолац”. Двадесет ветротурбина биће довољно да зеленом енергијом снабдева око 30.000 домаћинстава.

„Већи удео обновљивих извора један је од најважнијих развојних задатака за „Електропривреду Србије”. Поред постојећих хидрокапацитета, који чине више од једне трећине снаге, спремни смо да улагањима у ОИЕ, посебно у соларну енергију, додатно озеленимо наш портфолио. То је веома битно, како због енергетске транзиције, тако и извесног увођења такси на производњу електричне енергије из фосилних горива“ рекао је Живковић.

Према ранијим информацијама, сами ветрогенератори биће високи 179 метара. Сваки стуб биће висок 117 метара на чијој је круни ветрогенератор, те разлику од 62 метра чини величина лопатице. ЕПС је, пре почетка изградње ветропарка, морао да уради и студије о птицама и слепим мишевима како би се спречило угрожавање њиховог станишта и испоштоване су строге норме.

Комплетан пројекат ради се у складу са домаћим, али и еколошким прописима Европске уније, што је један од главних услова за реализацију.

Čuveni porše 911 dobija svoju hibridnu verziju, prezentacija 28. maja

Преузмите андроид апликацију.