Zamislite mnoštvo boja i mirisa svežeg voća, povrća i aromatičnog bilja koje mogu da ukrase naš Novi Sad. Da li ste upoznati sa terminima urbane farme odnosno poljoprivrede u gradovima?
Ovakav vid proizvodnje uključuje uzgajanje voća i povrća na stambenim zgradama, često na krovu ili u obliženjem dvorištu.
Moramo na početku da naglasimo da urbana poljoprivreda nikada neće moći da zameni tradicionalnu proizvodnju, ali omogućava lokalnu kultivaciju, smanjuje troškove transporta i obnavlja zalihe voća i povrća, a može da posluži i kao dodatan vid zaposlenja za ona lica koja su se penzionisala ili za mlade koji tek kreću u svet rada.
Mnogi zapadnoevropski i američki gradovi započeli su sa pilot projektima uzgajanja manjih kultura na krovovima, terasama, vertikalnim baštama.
Pojedini komentari stanovništa, koje je uključeno u proizvodnju, pogotovo nakon pandemije COVID-19, bili su da osećaju veću povezanost sa zemljom, hranu više cene i primećuju manji procenat otpada, jer postoji visoka svest o tome koliko je vremena i pažnje potrebno za uzgoj.
Pilot projekti uključuju akvaponiju i aeroponiju kao vid zamene konvencionalne upotrebe zamljišta i velikih parcela, a kulture se uzgajaju bez upotrebe pesticida što ima za rezultat organsku proizvodnju hrane.
Obzirom da u ciklusima rasta i razvića postoji korak oprašivanja, na ovako urbanim farmama možemo pronaći i košnice s pčelama koje smo ranije pominjali u tekstovima.
Urbane farme predstavljaju zaokružen sistem simbioze odnosno, udruživanja gradske sredine koja nudi prostor i ljude dobre volje, sa prirodnim ciklusima uzgoja svega onoga što stanovništvo konzumira.
Pored zarade koja se može ostvariti, baštovanstvo doprinosi i osećaju zajedništva i poboljšanju zdravlja stanovnika, koje se kroz godine sve više urušava zbog zagađenja vazduha, vode i zemljišta.
Još jedna interesantna stavka u ovakvom vidu proizvodnje hrane, jeste što eksperimentalne farme u svetu uglavnom nisu priključene na gradski elektroenergetski sistem, već se napajaju solarnim panelima, a plastenici se zagrevaju geotermalnim sistemom podzemnih cevi, što omogućava povrću da raste tokom cele godine.
Piloti urbanih farmi imaju i edukativni aspekt, jer susedno stanovništvo može da iznajmi jednu od manjih parcela, a postoji mogućnost i organizovanja turističkih tura uz pratnju vodiča.
Takođe, na urbanim farmama mogu biti organizovani različiti događaji kao što su radionice za proizvodnju hrane, povezivanje sa prirodom, edukacija o aromatičnom bilju itd.
Pozivamo vas da istražite više o samim projektima urbane poljoprivrede jer smo uvereni da je budućnost održivog razvoja upravo u sinergiji prirode i urbanog stila života.
Preuzmite android aplikaciju.