Почетна > Нови Сад

Зелени град Нови Сад

Урбане фарме у Новом Саду – могућност одрживе заједнице

Замислите мноштво боја и мириса свежег воћа, поврћа и ароматичног биља које могу да украсе наш Нови Сад. Да ли сте упознати са терминима урбане фарме односно пољопривреде у градовима?
Фото: Unsplash/Ricardo Gomez

Овакав вид производње укључује узгајање воћа и поврћа на стамбеним зградама, често на крову или у оближењем дворишту.

Морамо на почетку да нагласимо да урбана пољопривреда никада неће моћи да замени традиционалну производњу, али омогућава локалну култивацију, смањује трошкове транспорта и обнавља залихе воћа и поврћа, а може да послужи и као додатан вид запослења за она лица која су се пензионисала или за младе који тек крећу у свет рада.

Многи западноевропски и амерички градови започели су са пилот пројектима узгајања мањих култура на крововима, терасама, вертикалним баштама.

Фото: Unsplash/Chuttersnap

Поједини коментари становништа, које је укључено у производњу, поготово након пандемије COVID-19, били су да осећају већу повезаност са земљом, храну више цене и примећују мањи проценат отпада, јер постоји висока свест о томе колико је времена и пажње потребно за узгој.

Пилот пројекти укључују аквапонију и аеропонију као вид замене конвенционалне употребе замљишта и великих парцела, а културе се узгајају без употребе пестицида што има за резултат органску производњу хране.

Обзиром да у циклусима раста и развића постоји корак опрашивања, на овако урбаним фармама можемо пронаћи и кошнице с пчелама које смо раније помињали у текстовима.

Урбане фарме представљају заокружен систем симбиозе односно, удруживања градске средине која нуди простор и људе добре воље, са природним циклусима узгоја свега онога што становништво конзумира.

Поред зараде која се може остварити, баштованство доприноси и осећају заједништва и побољшању здравља становника, које се кроз године све више урушава због загађења ваздуха, воде и земљишта.

Још једна интересантна ставка у оваквом виду производње хране, јесте што експерименталне фарме у свету углавном нису прикључене на градски електроенергетски систем, већ се напајају соларним панелима, а пластеници се загревају геотермалним системом подземних цеви, што омогућава поврћу да расте током целе године.

Фото: Unsplash/Petr Magera

Пилоти урбаних фарми имају и едукативни аспект, јер суседно становништво може да изнајми једну од мањих парцела, а постоји могућност и организовања туристичких тура уз пратњу водича.

Такође, на урбаним фармама могу бити организовани различити догађаји као што су радионице за производњу хране, повезивање са природом, едукација о ароматичном биљу итд.

Позивамо вас да истражите више о самим пројектима урбане пољопривреде јер смо уверени да је будућност одрживог развоја управо у синергији природе и урбаног стила живота.

Da li je Novi Sad spreman za urbani altruizam?

Преузмите андроид апликацију.