Sklapajući prijateljstva i uspostavljajući međunarodnu saradnju, Novi Sad je stigao i do Afrike. Na afričkom tlu, za sada jedini grad pobratim, 2021. godine postala je nadaleko čuvena Aleksandrija.
Aleksandrija je drugi po veličini grad u Arapskoj Republici Egipat, sa preko četiri miliona stanovnika. Smeštena je na severu Egipta, u delti reke Nil, na obali Sredozemnog mora.
Predstavlja najznačajniju egipatsku luku, ali i industrijski centar svoje zemlje. Istovremeno zbog svog odličnog geografskog položaja, jedan je od najlepših gradova Mediterana, sa bogatim kulturno – istorijskim nasleđem.
Osnovana je 331. g.p.n.e. od strane čuvenog vojskovođe i osvajača Aleksandra Makedonskog, po kom je ponela i ime. Međutim, on nije doživeo da vidi u kakvu metropolu je izgrađena, zbog svoje rane smrti.
Gradnju ovog megalopolisa završila je grčka dinastija Ptolomeja, koja je načinila ovo mesto najraskošnijom helenističkom prestonicom.
U antičko doba na ovom mestu nalazilo se jedno od sedam svetskih čuda antičkog doba – 120 metara visok svetionik sa poluostrva Faros.
Ovo je jedino svetsko čudo koje je osim velepne lepote imalo i praktičnu svrhu. Uprkos svom značaju i lepoti, zemljotresi i stub vremena uništili su svetionik.
Danas se na mestu nekadašnjeg svetionika nalazi novi simbol grada, tvrđava Kajt Bej.
Sa zidina ovog utvrđenja pruža se zadivljujući pogled na morsko prostranstvo i grad.
Unutar zidina nalazi se najstarija džamija u Aleksandriji, kao i Muzej podvodnog sveta i Muzej oružja, što čine ovu građevinu još atraktivnijom za turiste.
Druga asocijacija na Aleksandriju predstavlja nekadašnja najpoznatija i najveća biblioteka na svetu.
Drevna biblioteka bila je riznica znanja sa preko 100 000 knjiga. Ova biblioteka predstavljala je prvu državnu i univerzitetsku biblioteku na svetu. Nažalost ni ova građevina nije opstala do današnjih dana i dragoceno kulturno – istorijsko blago je izgubljeno u požarima.
Naporima egipatske vlade i Uneska na mestu nekadašnje biblioteke, 2002. godine podignuta je Bibliotheca Alexandrina, po ugledu i u čast nekadašnjeg kulturno – istorijskog kompleksa.
Okrenuta ka nepreglednom morskom prostranstvu, svojim impozantnim izgledom i gabaritom nova građevina nikog ne ostavlja ravnodušnim.
U korpusu nove biblioteke nalazi se preko pet miliona knjiga, među kojima je i kopija Miroslavljevog jevanđelja.
Aleksandriju krase i mnoga druga istorijska obeležja, vredna pomena.
Tu svakako treba ubrojiti Pompejev stub, ostatke Kleopatrine palate, brojne muzeje i džamije.
Ne treba zaboraviti nikako ni čuvene katakombe, koje predstavljaju jednu od tri najveće grobnice u Egiptu.
Saradnja Novog Sada i Aleksandrije
Sklapanje sporazuma o saradnji između Aleksandrije i Novog Sada proisteklo je iz odličnih bilateralnih odnosa naše zemlje sa Arapskom Republikom Egipat.
Još od šezdesetih godina prošlog veka, kada su Beograd i Kairo bili jedni od osnivača Pokreta nesvrstanih zemalja, do današnjih dana, dve zemlje neguju višedecenijske prijateljske odnose. Stoga se ta saradnja prenela i na lokalne zajednice, što je rezultiralo bratstvom Novog Sada sa Aleksandrijom.
Sporazum o saradnji predviđa da je cilj njegovog potpisivanja jačanje veza između Egipta i Srbije, a naročito poboljšanje odnosa izmeđe Aleksandrije i Novog Sada, u oblasti ekonomije, kulture, nauke, tehnike, životne sredine i turizma.
Na osnovu sporazuma težnja je da gradovi razmenjuju iskustva u oblasti kulturnog, umetničkog i istorijskog nasleđa, zaštite životne sredine, obrazovanja, zdravstvene zaštite i razvoja turizma. Takođe, cilj je da se sporazumom postigne rast investicija u oba grada, rast protoka turista, podstakne ekoturizam, ali i razmene informacije i veštine u oblasti poljoprivrede.
Realizacija potpisanog sporazuma otpočeta je neposredno posle njegovog potpisivanja, budući da su samom činu prisustvovali i predstavnici gradskih i regionalnih privrednih komora.
Aleksandrija i Novi Sad imaju dosta zajedničkih obeležja.
Oba grada mogu se pohvaliti činjenicom da predstavljaju multietničku i multikulturalnu sredinu. U Aleksandriji se govori pet svetskih jezika, i nju naseljavaju Grci, Italijani, Englezi, Kopti, Arapi, Libanci. Naš grad oduvek je bio otvoren za sve narode, a u službenoj upotrebi su četiri jezika.
Oba grada pobratima predstavljaju kulturno i naučno središte svojih zemalja, zbog čega je saradnja i ostvarena na ovim poljima.
Kroz brojne projekte i programe koje naš grad sprovodi ove godine kao ponosna Evropska prestonica kulture, data je šansa za saradnju i zajedničko angažovanje i bratskih gradova.
Međutim, naše gradove pobratime i njihove građane tek čeka mnoštvo zajedničkih projekata i susreta.
Budući da je pre nekoliko dana našu zemlju posetio egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi, i da je tom prilikom potpisan niz sporazuma o bilateralnoj saradnji i memoranduma o razumevanju, sasvim je izvesno da će se saradnja dveju zemalja intenzivirati i ubrzati.
Zahvaljujući tome, dobrobiti odlične saradnje dveju zemalja preneće se i razraditi i kroz saradnju naših gradova pobratima.
Stoga se slobodno može reći da Novi Sad i Aleksandriju tek čekaju blistavi dani, kroz koje će se još bolje upoznati i još tešnje sarađivati.
Preuzmite android aplikaciju.