Koristeći jedinstveni hidrogel saudijski istraživači osmislili su solarni panel koji uspešno uzgaja spanać koristeći vodenu paru iz vazduha dok proizvodi električnu energiju.
Ovakav koncept nudi održiv i jeftin način proizvodnje hrane i vode za ljude koji žive u regijama sa suvom klimom.
Sistem, nazvan WEC2P, sastoji se od solarne fotonaponske ploče na sloju hidrogela i stoji na velikoj metalnoj kutiji za kondenzaciju i prikupljanje vode. Posebno razvijeni hidrogel efikasno apsorbuje vodenu paru iz okolnog vazduha i pretvara je u vodu.
Princip rada solarnog panela koji prikuplja vodu iz vazduha
Alternativno, hidrogel povećava efikasnost solarnih fotonaponskih panela za čak 9%, apsorbujući toplotu i snižavajući temperaturu panela.
Uređaj je testiran za uzgoj biljaka u junu prošle godine. Voda, prikupljena isključivo iz vazduha, iskorišćena je za navodnjavanje 60 semenki spanaća posađenih u plastičnu kutiju za uzgoj biljaka.
O isplativosti ugradnje solarnih panela pročitajte OVDE.
Tokom eksperimenta solarni panel je proizveo ukupno 1519 Wh električne energije, a 57 od 60 semenki spanaća niklo je i naraslo do visine od 18 cm. Ukupno, tokom dve nedelje iz hidrogela je kondenzovano otprilike dva litra vode.
Istraživači žele da izrade integrisani sistem proizvodnje čiste energije, vode i hrane, a da bi njihov koncept zaživeo, potrebno je da porade na hidrogelu koji bi apsorbovao što više vode iz vazduha.
U Srbiji danas ima, prema dostupnim procenama, oko 600 km2 krovova, a cilj je da bar 10 odsto navedene površine bude iskorišćeno za postavljanje solarnih panela na krovovima, što bi značilo da će biti proizvedeno 6.000 MW energije iz solarnih panela, odnosno iz energije sunca kao obnovljivog izvora energije.
Pomoć države građanima da postave solarne panele i zamene stolariju
Preuzmite android aplikaciju.