Почетна > Свет
Свет

Универзални соларни панел производи струју и воду

Користећи јединствени хидрогел саудијски истраживачи осмислили су соларни панел који успешно узгаја спанаћ користећи водену пару из ваздуха док производи електричну енергију.
Панел
Фото: Pixabay/Caniceus

Овакав концепт нуди одржив и јефтин начин производње хране и воде за људе који живе у регијама са сувом климом.

Систем, назван WEC2P, састоји се од соларне фотонапонске плоче на слоју хидрогела и стоји на великој металној кутији за кондензацију и прикупљање воде. Посебно развијени хидрогел ефикасно апсорбује водену пару из околног ваздуха и претвара је у воду.

Принцип рада соларног панела који прикупља воду из ваздуха

Алтернативно, хидрогел повећава ефикасност соларних фотонапонских панела за чак 9%, апсорбујући топлоту и снижавајући температуру панела.

Уређај је тестиран за узгој биљака у јуну прошле године. Вода, прикупљена искључиво из ваздуха, искоришћена је за наводњавање 60 семенки спанаћа посађених у пластичну кутију за узгој биљака.

О исплативости уградње соларних панела прочитајте ОВДЕ.

Током експеримента соларни панел је произвео укупно 1519 Wh електричне енергије, а 57 од 60 семенки спанаћа никло је и нарасло до висине од 18 cm. Укупно, током две недеље из хидрогела је кондензовано отприлике два литра воде.

Истраживачи желе да израде интегрисани систем производње чисте енергије, воде и хране, а да би њихов концепт заживео, потребно је да пораде на хидрогелу који би апсорбовао што више воде из ваздуха.

У Србији данас има, према доступним проценама, око 600 km2 кровова, а циљ је да бар 10 одсто наведене површине буде искоришћено за постављање соларних панела на крововима, што би значило да ће бити произведено 6.000 МW енергије из соларних панела, односно из енергије сунца као обновљивог извора енергије.

Pomoć države građanima da postave solarne panele i zamene stolariju

 

Преузмите андроид апликацију.