Svaka vrsta istorije je diskurs za sebe. Štaviše, kada se govori o istoriji umetnosti, diskursi kao da izuzetno cvetaju jedan za drugim.
Istorija ulične umetnosti nastala je označavanjem ili urezivanjem imena na javnoj svojini. Umetnici grafita 1970 -ih i 1980 -ih počeli su da inspirišu ljude poput Kita Heringa, koji je crtao kredom u podzemnom sistemu metroa u Njujorku pre nego što se istakao u svetu umetnosti.
Krajem 20. veka i početkom 21. veka, ulična umetnost je evoluirala u složene interdisciplinarne oblike umetničkog izražavanja.
Od grafita, šablona, grafika i murala, preko velikih slika i projekata umetničke saradnje, do uličnih instalacija, kao i performativne i video umetnosti.
Mural ili zidno slikarstvo označava monumentalnu kompoziciju urađenu na zidu, tavanici ili nekoj drugoj velikoj permanentnoj zidanoj površini i predstavlja njen integralni deo.
Ova umetnička kompozicija u sebi objedinjava opšte elemente slike, kao i elemente arhitekture.
Murali predstavljaju najstariji oblik slikarstva. Nastali su u vreme paleolita, a najpoznatiji primeri praistorijskog zidnog slikarstva nalaze se u pećinama Lasko (Francuska) i Altamira (Španija).
Muralima se najčešće oslikavaju fasade zgrada ili velike zidne površine unutar prostorija (aule, stepeništa i sl). Etimološki termin „mural“ potiče od latinske reči murus – zid ili muralis – zidni.
Sa obzirom na veliku popularnost i masovnost ovog vida umetničkog izražavanja, savremeni murali najčešće se oslikavaju auto-lakovima, fasadnim bojama, markerima i drugim sličnim, lako dostupnim i relativno jeftinim materijalima.
Murali čine jedan deo bogatstva Novog Sada, mnogobrojne ulice i kvartovi ukrašeni su ovim neverovatnim umetničkim delima.
Proteklih par meseci bavili smo se različitim muralima. Zahvaljujući inspiraciji vrhunskih umetnika širom sveta, naši sugrađani imaju priliku da uživaju u privlačnoj umetnosti našeg grada.
Sa boemskog murala „Srpska Atina“ nas svakodnevno posmatraju velikani Svetozar Miletić, Đura Daničić, Jovan Jovanović Zmaj, Kosta Trifković, Laza Kostić, kao i čuvena Marija Trandafil sa Milicom Stojadinović Srpkinjom.
Entuzijastičan mural „Keep Growing“ govori o nastavku rasta, jer u zadnjih par godina Grad Novi Sad raste kao centar kulturnog i umetničkog života.
Mural posvećen velikanu Mihajlu Pupinu oslikan je okviru Dana američke kulture, u znak večnog sećanja i zahvalnosti.
Simboličan mural „Dečak sa jabukom“ šalje optimističnu poruku – razvoj planete Zemlje.
Autentičan mural „Hot mess“ odiše urbanom kreativnošću.
Borbeni mural „Beli tigar“ posvećen je Nastasji Nedimović, nekadašnjoj vaterpolo reprezentativki i sudiji koja je bila obolela od raka koštane srži.
Mural u čast Alekseju Pokuševskom oslikan je simbolično u kvartu Limana 2, gde je košarkaš odrastao i napravio svoje prve košarkaške korake.
Romantičan mural ljubavi šalje emotivnu poruku svim prolaznicima.
Mural gde „Eros i Alkiona“ vode nemi dijalog na fasadi kod Beogradskog keja.
Dramski mural na zgradi Novosadskog pozorišta nastao je u čast svim glumcima koji imaju specifičnu težinu zadatka.
Ulična umetnost pretrpela je trnovit put dok nije ušla u srž savremene umetnosti. Grad Novi Sad svakodnevno ulaže mnogo truda u svoj napredak, zbog čega je sa pravom poneo titulu Evropske prestonice kulture i mladih.
Preuzmite android aplikaciju.