Krajem januara meseca, kao i svake godine, donet je Program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada za tekuću godinu. Programom za 2022. godine predviđena su sredstva u rekordnom iznosu od 419.810.000 dinara, a kojim će se finansirati čak 27 programskih aktivnosti.
Ovo je samo potvrda teze da Novi Sad želi da ostane zeleni grad i da je fokus svakako i zaštita životne sredine.
Nadležna za sprovođenje svih aktivnosti je Gradska uprava za zaštitu životne sredine.
U okviru Programa, predviđeno je praćenje kvaliteta vazduha na teritoriji Grada i primenjivanje mere za unapređenje njegovog kvaliteta, za šta će biti izdvojeno 8.500.000 dinara. Takođe, pratiće se i prognoziraće se aeropolen u vazduhu, što je od velikog značaja za veliki deo građana sa ovim tegobama, a za šta je predviđen iznos od 1.200.000 dinara.
U još većem iznosu nego prethodne godine, ulaganjem 20.000.000 dinara, sprovodiće se i programska aktivnost Podsticanja korišćenja bicikla kao ekološki prihvatljivog transporta, odnosno davanje subvencija građanima za kupovinu novog bicikla.
Ovo svakako govori o rešenosti grada da se poveća kvalitet vazduha u gradu, ali istovremeno i rastereti saobraćaj i poboljša fizičko zdravlje građana.
Kao deo realizacije Regionalnog plana upravljanja otpadom za Grad Novi Sad i opštine Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Srbobran, Temerin i Vrbas, pristupa se ove godine realizaciji čak tri mere iz ovog plana, a na teritoriji našeg grada.
Pre svega, u ovoj godini se pristupa izradi katastra podzemnih kontejnera za primarnu separaciju otpada, za šta će biti izdvojeno 5.000.000 dinara, kao i nabavka i postavljanje kontejnera za primarnu separaciju otpada (staklo, papir, ..) za šta će biti izdvojeno 20.000.000 dinara, a polazeći od činjenice da je primarna separacija jedan od najvažnijih preduslova za uspostavljanje održivog sistema upravljanja otpadom.
Kao treća mera u tom cilju, predviđena je i izrada studije za definisanje lokacija za dva reciklažna dvorišta za sakupljanje i frakciju posebnih tokova otpada i kabastog otpada, za šta će se izdvojiti 3.000.000 dinara.
Nove aktivnosti u ovoj godini biće i izrada studija za razvoj sistema odvojenog sakupljanja otpada od hrane, a u skladu sa savremnim principima upravljanja otpadom, za šta će biti izdvojeno 4.000.000 dinara
Iako je prošle godine u našem gradu otvoreno kompostno polje za tretman zelenog otpada, kao prvo takvo u Republici Srbiji, ove godine će se pristupiti njegovoj dogradnji.
Naime, u cilju povećanja efikasnosti upravljanja zelenim otpadom čime bi se obuhvatio celokupan zeleni otpad sa teritorije čitavog grada, kapaciteti kompostnog polja će ove godine biti prošireni za 100%, odnosno sa površine od 5.000m² na površinu od 10.000m².
U tu svrhu biće uloženo 35.000.000 dinara.
Kao i prošle godine, realizovaće se aktivnosti čišćenja i saniranja površina javne namene, i uklanjanje divljih deponija, za šta se izdvaja 20.000.000 dinara. Takođe, predviđeno je i ulaganje iznosa od 19.980.000 dinara, kao nastavak ugovornih obaveza iz prošle godine, po ugovoru za nabavku mašine za usitnjavanje zelenog otpada, tzv. „drobilice“.
Ove godine će se pratiti ekološki i hemijski status voda na teritoriji Grada, za šta će biti izdvojen veći iznos nego prethodne godine, 1.200.000 dinara.
Imajući u vidu značaj parkova, a kako bi se omogućilo da građani svoje slobodno vreme provode u njima, pristupa se izradi projektno- tehničke dokumentacije za rekonstrukciju, uređenje i opremanje Univerzitetskog parka, sa tehničkom kontrolom, čime se započinju aktivnosti na uređenju ovog parka, a za šta je predviđeno 6.500.000 dinara.
Pored Univerzitetskog parka, planira se još jedna nova parkovska površina, pored SPENS-a. U svrhu izrade projektno – tehničke dokumentacije uređenja i opremanja parka kraj SPENS-a izdvojiće se isti iznos, od 6.500.000 dinara.
Kao nastavak realizacije aktivnosti na izgradnji velelepnog kompleksa Botaničke bašte u podgrađu Petrovaradinske tvrđave, ove godine će se u tu svrhu uložiti iznos od 20.400.000 dinara.
Pored ovih najznačanijih projekata, kojima grad dobija nove parkovkse površine, ne treba zanemariti ni sredstva koje će ove godine biti uložena u svrhu: očuvanja i unapređenja postojećih zelenih površina na teritoriji grada (125.200.000 dinara), aktivnosti usmerene ka zaštiti prirodnih dobara za koje je akt o zaštiti donela Skupština Grada Novog Sada (20.000.000), kao i nastavak aktivnosti ka uspostavljanju baze podataka za katastar zelenila Grada Novog Sada (5.000.000 dinara).
Praćenje nivoa buke i ove godine je ostalo u fokusu Grada, ali kroz veći nivo sredstava koji se ulaže u ovu svrhu, čak 600.000 dinara.
U okviru ove mere, bitno je pomenuti i savremene metode u koje je grad započeo ulaganja prošle godine, a koje su usmerene ka izradi strateških karata buke sa razvojem smart sistema za monitoring buke.
Naime, kako se i navodi u Programu, ovim aktivnostima će se omogućiti praćenje rasporeda i dinamike buke u životnoj sredini na 15 lokacija u Novom Sadu, a kao krajnji cilj ovih aktivnosti jeste uspostavljanje sistema koji u realnom vremenu daje podatke o raporedu i dinamici buke u Gradu Novom Sadu. Za ove vrlo pohvalne aktivnosti, za koje će nadamo se doprineti smanjenju buke na nivou grada, izdvojiće se ukupno 36.488.000 dinara.
Grad i Gradska uprava za zaštitu životne sredine sprovodiće i aktivnosti u cilju informisanja, edukacije, promocije i popularizacije zaštite životne sredine.
Pored izrade publikacija, učešća na sajmovima zaštite živptne sredine, sufinansiranja projekata u svrhu zaštite životne sredine, treba pomenuti i novinu.
Ove godine pristupiće se izradi aplikacije u kojoj će biti predstavljeni parkovi našeg grada, sa svojim prirodnim i stvorenim vrednostima, a sve u cilju približavanja zelenih površina našim građanima.
Preuzmite android aplikaciju.