Kišovito i olujno vreme za posledicu ima velike količine vode na putevima. To je uglavnom površinski sloj, ali ponekad ćete naići na dublju vodenu barijeru.
Jurcati vozilom kroz duboke bare nije pametno iz dva razloga – prvi je bezbednost, a to je akvaplaning, gde točkovi automobila gube kontakt sa asfaltom i u vozilu ćete se osećati kao da ste na klizalište otišli sa patikama.
Drugi razlog je taj što takva vožnja može biti opasna po zdravlje vašeg metalnog ljubimca.
Izbegavajte vodu dublje od 10 centimetara ili zato što većina današnjih automobila ima nisko postavljene usisnike za vazduh, koji u ovom slučaju mogu da uvuku vodu u motor, a to može dovesti do katastrofalnih posledica, ulaska vode u cilindre, pucanja klipova usled opterećenja.
Zato izbegavajte dublju vodu, automobil nije brod ili podmornica i molimo vas da vozite opreznije po kiši.
Povećajte rastojanje između vozila ispred sebe sa dve na četiri sekunde, jer je i zaustavni put automobila na kiši mnogo duži.
Obratite pažnju na gume, ako su istrošene i ako je dubina žlebova manja od 1,6 mm, osetićete to jer će se upravljivost smanjiti, a zaustavni put pri kočenju produžiti. Investirajte u nove gume, kao i brisače. Stari brisači neće dobro očistiti prozore, a to će smanjiti vidljivost.
Kako da pripremite automobil za zimu? Evo nekoliko praktičnih saveta
Preuzmite android aplikaciju.