Почетна > Србија
Србија

У Сомбору обележен Дан сећања на жртве НАТО агресије

На Тргу Светог Ђорђа у Сомбору одржана је централна манифестација Дан сећања на жртве НАТО агресије 1999. године са које је председник Србије Александар Вучић поручио да је пре 24 године умрло савремено међународно право, али да српски дух нису сломили и никада га неће сломити и да Србију никада никоме нећемо дати.
Фото: Танјуг/Стр/бс

Скупу под слоганом „Опростићемо ако будемо могли. Заборавити, само ако нас не буде било“, који је завршен извођењем песме „Востани Сербие“, поред председника Србије Александра Вучића и председника Републике Српске Милорада Додика присуствовали су и председници народних скупштина Србије и Републике Српске Владимир Орлић и председници Владе Србије и Републике Српске Ана Брнабић и Радован Вишковић, чланови влада Србије и Републике Српске.

Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Дану сећања присуствовали су и посланици, председник покрајинске владе, представници Српске Православне Цркве и верских заједница, породице и потомци страдалих припадника војске, полиције и цивила, дипломатског кора, верских заједница, Канцеларије за Косово и Метохију, Српске листе, удружења које чувају колективно сећање на херојску борбу државе и народа током НАТО агресије, Срба из региона.

Осим Александра Вучића, патријарха српског Порфирија и предсесника Републике Српске Милорада Додика окупљенима се обратила и Маријана Медић Паскаш, ћерка заставника Радована Медића који је погинуо у Сомбору, прве жртве НАТО агресије.
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Она је истакла да су прошле пуне 24 године или 8.760 дана откако је њен отац погинуо. „Звук сирене и твоје последње воли вас тата које си рекао на вратима када си одлазио заувек је обележило мој и живот мог брата“, рекла је она.

Навела је да је очев одлазак много болео као и да је њена мајка нашла снаге да се бори и подигла децу да израсту у добре и поштене људе.

„Пропустио си многе наше лепе догађаје у животу и рођења наше деце, али знам да си опет на неки начин са нама“, рекла је Маријана Медић Паскаш.

Захвалила је држави Србији што чува сећање на погинуле у НАТО агресији међу којима је и њен отац који је, како је истакла, много волео своју земљу, свој народ и слободу.

У пригодном сценском програму овогодишњег Дана сећања на жртве НАТО бомбардовања који је одржан на централном градском тргу у Сомбору кроз телевизијске вести о нападима и убиствима Срба од стране албанских терориста од 1996. године па надаље, затим највећим страдањима од бомбардовања као што су она у Алексинцу, Сурдулици, Нишу, Новом Пазару, Варварину.. дочарано је време пред и током НАТО агресије.

То тешко време дочарано је и кроз случај једне породице на Косову и Метохији, чији члан 22-годишњи Радивоје одлази у рат, остављајући кући мајку Јелицу, оца Драгана, супругу Марицу и сина Илију, тада бебу.

Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Раша, како су Радивоја звали, гине у рату, а његови родитељи страдају у возу на путу да обиђу сина на фронту. Преживели су само Илија и Марица, која на крају приче каже: „Илију и мене је сам Господ сачувао када нам је бомба пала у двориште куће. Није експлодирала. Желео је Господ да сачува мога Илију да када порасте има ко да се поноси оцем, дедом као што су се они поносили својим прецима“.

Сценски програм режисера и сценаристе Миљана Губеринића, сценографа и костимографа Магделене Влајић Главонић, извели су глумци Марија и Небојша Кундачина, Душан Симић, Маја Колунџија Зорое.

Глумац Небојша Кундачина који је тумачио лик Драгана чији је син Радивоје погинуо на Косову за време бомбардовања, говорио је стихове песме „Косово поље“ Матије Бећковића.

У програму су учествовали и хор и оркестар „Рапсодија“, диригента Александра Шварца а изведене су нумере „Најдужа ноћ“ Александре Ковач и Романа Горшека „Со маки сам се родика“ као и песма „Востани Сербие“ чијим извођењем је програм на Тргу Светог Ђорђа завршен.

Vučić: Pre 24 godine umrlo je savremeno međunarodno pravo

Преузмите андроид апликацију.