Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

U Novom Sadu sve manje venčanja, ali i razvoda

Od 2018. do prošle godine u Novom Sadu se beleži pad broja sklopljenih brakova, ali i razvoda, pa je tokom protekle godine sklopljeno 1.325 bračnih zajednica, a razvedeno 769 supružnika, dok je 2018. evidentirano 1.476 zajednica, a razvedeno 999 brakova.
Foto: Pexels/Megapixelstock

Tokom 2019. zabeleženo je 1.400 brakova, dok je razvedeno 990, a 2020. matičar je evidentirao 1.100 brakova, a sud 911 ravoda. Poslednja istraživanja pokazuju da su supružnici sve stariji, ali i da sve više ima i vanbračnih zajednica.

– Venčali smo se pre deset godina i tada je sve bilo idilično. Mislili smo da će taj brak trajati do kraja života. Međutim, kako je vreme prolazilo, tako smo uvideli da su među nama velike razlike. Najviše problema je bilo oko odgajanja dece, ništa nismo mogli da se dogovorimo. Svađe su bile sve češće i prosto smo prelomili kako deca ne bi ispaštala i živela u nefunckionalnoj porodici. Mislim da su ranije brakovi duže trajali jer su se supružnici, blago rečeno, trpeli. Uverena sam da tako nešto nije dobro jer deca nisu kriva što su supružnici doneli neke pogrešne odluke u životu – kaže Dejana G.

Ona se sa supružnikom razvela sporazumno, odnosno o svemu su se dogovorili, kako o brizi o detetu, tako i o svim ostalim stvarima o kojima je trebalo.

– Ima supružnika koji nisu u stanju da se dogovore pa u čitav proces razvoda uključuje i druge službe. Kroz to sve prolaze deca, što je najgore jer je to sve veoma mučno – kaže Dejana.

Bračna zajednica u Srbiji može prestati na dva načina. Tužbom za razvod braka jedan od supružnika može pokrenuti takozvanu brakorazvodnu parnicu i na taj način od suda tražiti da se brak razvede. S druge strane, sporazumno, to mogu učiniti oba supružnika saglasno, zajedničkim predlogom za razvod braka, gde je procedura znatno brža, efikasnija i ekonomičnija.

Foto: Pexels/Emma Bauso
Statistika:

Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je tokom 2020. godine zaključeno 23.599 brakova, što predstavlja pad od 33,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, 18.209 zaključenih prvih brakova ukazuje na pad od 35,2 odsto u odnosu na 2019. godinu.

Prosečna starost pri zaključenju braka za mladoženje iznosi 34,8 godina, a za neveste 31,5 godina. U Republici Srbiji u 2020. godini razvedeno je 8.687 brakova, odnosno za 20,3 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu. Prosečna starost muža pri razvodu braka iznosi 44,5 godina, a za žene 41 godinu.

Srbija po poslednjim podacima evropske agencije Eurostat ima najnižu stopu sklopljenih brakova na Zapadnom Balkanu.


Razlika imeđu ova dva postupka je bitna. Tužbom za razvod jedan supružnik želi da se brak razvede i tom tužbom može zahtevati da sud odluči ne samo o razvodu, već i o raspodeli zajedničke imovine, vršenju roditeljskog prava, modelu viđanja deteta, iznosima obaveznog izdržavanja (alimentacije).

S druge strane, sporazumni razvod braka podrazumeva da su se supružnici o svemu dogovorili. Psihoterapeut Aleksandar Šibul za „Dnevnik” kaže da je brak veoma kompleksna zajednica, u kojoj bi trebalo da se poklope mnogi faktori.

– Kao osnov stručnjaci navode nezrelost partnera koji ulaze u bračnu zajednicu, odnosno nedostatak jasnih kriterijuma za odabir partnera pa nas često naše porodično nasleđe gura u ponavljanje pogrešnog izbora naših roditelja. Kada brak nastane na osnovu pogrešnih očekivanja, onda će se ubrzo i završiti. Ako smo odabrali partnera sa kojim ne delimo isti sistem vrednosti, naćićemo se u procepu koji nekada dovodi i do razvoda – kaže Šibul.

Po njegovim rečima, nedostatak bliskosti i pažnje kao i poštovanje bivaju razlozi za prestanak zajedničkog života.

– Različitost koja nastaje u nejednakom razvijanju partnera takođe vodi ka nezadovoljstvu. Loša komunikacija ili nedostatak komunikacije stvara konflikte koji nekada prelaze u nasilje i agresivno ponašanje.

Bolesti zavisnosti su uzeli maha kod savremenog čoveka, pored hemijskih zavisnosti kao što su narkomanija i alkoholizam, često su tu i kocka kao i zavisnost od interneta. Gubitak partnera kroz neverstvo se, takođe, navodi kao uzrok razvoda braka. Kada se ličnosti toliko udalje da im ni psihoterapija ne može pomoći, razvod je na putu.

Ako se klijenti jave na vreme da rade na svom partnerskom odnosu, rezultati sigurno ne izostaju. Vrlo je važna i preventiva i otvorenost da se ode u savetovalište za porodicu i brak i zatraži adekvatna pomoć – zaključuje Šibul.

Dušan Zaharijević, skiper iz Novog Sada, uskoro kreće na put preko Atlantika

Preuzmite android aplikaciju.