Од 2018. до прошле године у Новом Саду се бележи пад броја склопљених бракова, али и развода, па је током протекле године склопљено 1.325 брачних заједница, а разведено 769 супружника, док је 2018. евидентирано 1.476 заједница, а разведено 999 бракова.
Током 2019. забележено је 1.400 бракова, док је разведено 990, а 2020. матичар је евидентирао 1.100 бракова, а суд 911 равода. Последња истраживања показују да су супружници све старији, али и да све више има и ванбрачних заједница.
– Венчали смо се пре десет година и тада је све било идилично. Мислили смо да ће тај брак трајати до краја живота. Међутим, како је време пролазило, тако смо увидели да су међу нама велике разлике. Највише проблема је било око одгајања деце, ништа нисмо могли да се договоримо. Свађе су биле све чешће и просто смо преломили како деца не би испаштала и живела у нефунцкионалној породици. Мислим да су раније бракови дуже трајали јер су се супружници, благо речено, трпели. Уверена сам да тако нешто није добро јер деца нису крива што су супружници донели неке погрешне одлуке у животу – каже Дејана Г.
Она се са супружником развела споразумно, односно о свему су се договорили, како о бризи о детету, тако и о свим осталим стварима о којима је требало.
– Има супружника који нису у стању да се договоре па у читав процес развода укључује и друге службе. Кроз то све пролазе деца, што је најгоре јер је то све веома мучно – каже Дејана.
Брачна заједница у Србији може престати на два начина. Тужбом за развод брака један од супружника може покренути такозвану бракоразводну парницу и на тај начин од суда тражити да се брак разведе. С друге стране, споразумно, то могу учинити оба супружника сагласно, заједничким предлогом за развод брака, где је процедура знатно бржа, ефикаснија и економичнија.
Статистика:
Према последњим подацима Републичког завода за статистику, у Србији је током 2020. године закључено 23.599 бракова, што представља пад од 33,6 одсто у односу на претходну годину. Истовремено, 18.209 закључених првих бракова указује на пад од 35,2 одсто у односу на 2019. годину.
Просечна старост при закључењу брака за младожење износи 34,8 година, а за невесте 31,5 година. У Републици Србији у 2020. години разведено је 8.687 бракова, односно за 20,3 одсто мање у односу на претходну годину. Просечна старост мужа при разводу брака износи 44,5 година, а за жене 41 годину.
Србија по последњим подацима европске агенције Еуростат има најнижу стопу склопљених бракова на Западном Балкану.
Разлика имеђу ова два поступка је битна. Тужбом за развод један супружник жели да се брак разведе и том тужбом може захтевати да суд одлучи не само о разводу, већ и о расподели заједничке имовине, вршењу родитељског права, моделу виђања детета, износима обавезног издржавања (алиментације).
С друге стране, споразумни развод брака подразумева да су се супружници о свему договорили. Психотерапеут Александар Шибул за „Дневник” каже да је брак веома комплексна заједница, у којој би требало да се поклопе многи фактори.
– Као основ стручњаци наводе незрелост партнера који улазе у брачну заједницу, односно недостатак јасних критеријума за одабир партнера па нас често наше породично наслеђе гура у понављање погрешног избора наших родитеља. Када брак настане на основу погрешних очекивања, онда ће се убрзо и завршити. Ако смо одабрали партнера са којим не делимо исти систем вредности, наћићемо се у процепу који некада доводи и до развода – каже Шибул.
По његовим речима, недостатак блискости и пажње као и поштовање бивају разлози за престанак заједничког живота.
– Различитост која настаје у неједнаком развијању партнера такође води ка незадовољству. Лоша комуникација или недостатак комуникације ствара конфликте који некада прелазе у насиље и агресивно понашање.
Болести зависности су узели маха код савременог човека, поред хемијских зависности као што су наркоманија и алкохолизам, често су ту и коцка као и зависност од интернета. Губитак партнера кроз неверство се, такође, наводи као узрок развода брака. Када се личности толико удаље да им ни психотерапија не може помоћи, развод је на путу.
Ако се клијенти јаве на време да раде на свом партнерском односу, резултати сигурно не изостају. Врло је важна и превентива и отвореност да се оде у саветовалиште за породицу и брак и затражи адекватна помоћ – закључује Шибул.
Dušan Zaharijević, skiper iz Novog Sada, uskoro kreće na put preko Atlantika
Преузмите андроид апликацију.