Početna > Biznis
Biznis

U Nišu najtraženiji pelet

Na stovarištima uglja i drva za ogrev na jugu i jugoistoku naše zemlje ovih energenata ima u dovoljnim količinama. Posle prvih i očekivanih poskupljenja nakon završetka grejne sezone zbog energetske krize u Evropi i kada je, u drugoj polovini aprila i prvih nedelja maja, potražnja za ogrevnim materijalom bila velika, došlo je do drastičnog skoka cena. Zbog toga su u poslednjih petnaestak dana prodaja i potražnja u padu, a kupaca je nešto manje.
Foto: PrtSc/Stovarište Jakovljević/YouTube

Budući da se tokom narednih meseci najavljuju nova poskupljenja, trgovci veruju da će ovaj zastoj u potražnji ogreva sigurno kratko trajati. Jer, tvrde oni, nepisano je pravilo da pripreme za narednu sezonu grejanja, posebno porodičnih domaćinstava, u ovom delu Srbije počinju krajem proleća i traju tokom celog leta.

Za razliku od perioda priprema za prošlu zimu, kada je cena kubnog metra ogrevnog drveta bila od 4.500 do 5.000 dinara, odnosno od 35 do nešto više od 40 evra, ovog proleća cene su dostigle neočekivane visine – kubik drva za ogrev u Nišu, Aleksincu i Knjaževcu je već oko 7.500 dinara, odnosno više od 60 evra. Ako se uzme u obzir da na to treba dodati po hiljadu dinara za cepanje (po kubnom metru) i cenu prevoza, onda je jasno da treba izdvojiti skoro duplo novca u odnosu na pre samo šest meseci.

Kod veleprodavaca u Nišu uverili smo se da je još više poskupeo pelet, i sada se prodaje od 300 do 310 evra po kubnom metru. Prošle godine cena mu je bila između 200 i 230 evra za kubik. Do poskupljenja je došlo zbog rasta cena naftnih derivata i transporta od proizvođača do maloprodajnih centara. I pored poskupljenja, pelet se najviše traži i prodaje.

Na stovarištima na jugoistoku Srbije uglja ima, ali po novim i paprenim cenama. Za tonu uglja, za koju je prošle jeseni i zime trebalo izdvojiti između 12.500 i 14.000 dinara, u zavisnosti od kvaliteta, sada je potrebno minimum 17.200 dinara, a cene idu i do 20.000 dinara po toni.

Nove cene ogrevnih materijala dovele su do raširene ilegalne prodaje ogrevnog drveta, van stovarišta, pa se poslednjih nedelja u prostrana dvorišta porodičnih kuća na periferiji i obodima grada dovoze velike količine. Odatle se nude preko oglasa i prodaju po nižim cenama od regularnih i za po 500 dinara po kubnom metru. Pogodnost za kupce na ovakvim ilegalnim prodajnim mestima je besplatan prevoz po gradu i do najbližih mesta u okolini, što uz nižu cenu ogreva predstavlja ipak znatnu uštedu.

Snabdevanje Srbije ruskom naftom dovedeno u pitanje

Preuzmite android aplikaciju.