Почетна > Бизнис
Бизнис

У Нишу најтраженији пелет

На стовариштима угља и дрва за огрев на југу и југоистоку наше земље ових енергената има у довољним количинама. После првих и очекиваних поскупљења након завршетка грејне сезоне због енергетске кризе у Европи и када је, у другој половини априла и првих недеља маја, потражња за огревним материјалом била велика, дошло је до драстичног скока цена. Због тога су у последњих петнаестак дана продаја и потражња у паду, а купаца је нешто мање.
Фото: PrtSc/Stovarište Jakovljević/YouTube

Будући да се током наредних месеци најављују нова поскупљења, трговци верују да ће овај застој у потражњи огрева сигурно кратко трајати. Јер, тврде они, неписано је правило да припреме за наредну сезону грејања, посебно породичних домаћинстава, у овом делу Србије почињу крајем пролећа и трају током целог лета.

За разлику од периода припрема за прошлу зиму, када је цена кубног метра огревног дрвета била од 4.500 до 5.000 динара, односно од 35 до нешто више од 40 евра, овог пролећа цене су достигле неочекиване висине – кубик дрва за огрев у Нишу, Алексинцу и Књажевцу је већ око 7.500 динара, односно више од 60 евра. Ако се узме у обзир да на то треба додати по хиљаду динара за цепање (по кубном метру) и цену превоза, онда је јасно да треба издвојити скоро дупло новца у односу на пре само шест месеци.

Код велепродаваца у Нишу уверили смо се да је још више поскупео пелет, и сада се продаје од 300 до 310 евра по кубном метру. Прошле године цена му је била између 200 и 230 евра за кубик. До поскупљења је дошло због раста цена нафтних деривата и транспорта од произвођача до малопродајних центара. И поред поскупљења, пелет се највише тражи и продаје.

На стовариштима на југоистоку Србије угља има, али по новим и папреним ценама. За тону угља, за коју је прошле јесени и зиме требало издвојити између 12.500 и 14.000 динара, у зависности од квалитета, сада је потребно минимум 17.200 динара, а цене иду и до 20.000 динара по тони.

Нове цене огревних материјала довеле су до раширене илегалне продаје огревног дрвета, ван стоваришта, па се последњих недеља у пространа дворишта породичних кућа на периферији и ободима града довозе велике количине. Одатле се нуде преко огласа и продају по нижим ценама од регуларних и за по 500 динара по кубном метру. Погодност за купце на оваквим илегалним продајним местима је бесплатан превоз по граду и до најближих места у околини, што уз нижу цену огрева представља ипак знатну уштеду.

Snabdevanje Srbije ruskom naftom dovedeno u pitanje

Преузмите андроид апликацију.