U centru pažnje predsednika Turske, Irana i Rusije, koji su se sastali u Teheranu, bilo je rešenje krize u Siriji, iako tri zemlje podržavaju različite strane u tom sukobu. Turska danima najavljuje novu prekograničnu vojnu intervenciju u nastojanju da u susednoj zemlji neutrališe kurdske teroriste i stvori preduslove za povratak izbeglica koje su u Anadoliju stigle iz Sirije.
Iran i Rusija se protive novom upadu turske armije, pošto će to još više otežati pronalaženje političkog rešenja desetogodišnje krize.
„Mi smo razmenili ideje s Moskvom i Teheranom. Ali, Turska ni od koga neće tražiti dozvolu da pokrene vojnu operaciju protiv terorista u Siriji”, izjavio je ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušoglu.
Predsednik Redžep Tajip Erdogan pokušava da se „oslobodi” više od 3,7 miliona beskućnika koji su stigli uglavnom iz susedne zemlje, pošto bi, ako ne reši taj problem, mogao da izgubi mnoge glasove na predstojećim izborima. U vladi najavljuju da će stvoriti preduslove da se „dobrovoljno” vrati najmanje milion beskućnika. Tursku je migrantska kriza dosad koštala „desetine milijardi dolara” i to u trenutku kad se zemlja suočava s najtežom ekonomskom krizom u ovom veku.
U opoziciji obećavaju da će rešiti taj problem čim dođu na vlast. „Vlada nema politiku za rešenje izbegličke krize. Mi ćemo o povratku Sirijaca razgovarati i s režimom u Damasku”, kažu u vodećoj opozicionoj Republikanskoj narodnoj partiji.
Turska pokušava da u pograničnom području Sirije stvori „zonu bezbednosti” široku 30 kilometara za povratak najmanje milion beskućnika.
Na trojnom samitu koji je ove nedelje održan u Teheranu, lideri Irana Ebrahim Raisi, Rusije Vladimir Putin i Turske Redžep Tajip Erdogan, pokušali su da nađu izlaz iz krize u Siriji iako podržavaju različite strane u tom sukobu: Ankara stoji iza opozicione grupe (Sirijska nacionalna armija), a Moskva i Teheran podržavaju režim u Damasku. Vodeći državnici tri zemlje prvi put su se sreli u Astani 2017. godine i zahvaljujući tom procesu izbegnut je direktan sudar, iako su godinama vojno prisutni u Siriji, i to na različitim barikadama.
„Kurdske teroriste”, kako Jedinice za zaštitu naroda naziva Ankara, naoružava i obučava Pentagon, pošto su se, kako se tvrdi u Vašingtonu, istinski borili protiv džihadista Islamske države.
„Vojna intervencija protiv terorista je neophodna. To je pitanje dana. Ako bog da, ta operacija će početi čim naše oružane snage i obaveštajna služba završe pripreme”, najavio je Erdogan.
Preuzmite android aplikaciju.