Za ne tako mali broj ljudi se može reći da su zavisni od šećera.
I ne samo što se šećeri unose konzumiranjem kolača, čokolada i drugih slatkiša, već su šećeri prisutni u mnogim proizvodima za koje nikada ne biste rekli da se u njima nalaze.
Ako obratite pažnju i počnete da čitate deklaracije, videćete koliko su šećeri prisutni u proizvodima poput paradajz soka za kuvanje, gotovim supama, začinima za dodatak jelima…
I obzirom da smo okruženi šećerom, unosimo ga što svesno što nesvesnom, može se reći da vremenom postajemo zavisni od istog.
Zdravstvene i estetske posledice su neminovne ukoliko se ne stane na put preteranoj konzumaciji šećera. Nudimo vam par saveta nutricionista kako da olakšate sebi proces „odvikavanja“ od šećera.
Spremajte jela sami
Samo ukoliko sami spremate obroke kod kuće moći ćete da znate šta koristite i šta konzumirate. U hrani iz restorana ili kioska brze hrane, a pogotovo kupovnim gotovim jelima ne znate koje dodatke sadrže.
Takođe, ako sami pripremate obroke kod kuće možete zaobići prženja u dubokom ulju, te koristiti rernu za pečenje kao alternativu prženju i obezbediti sebi još zdraviji obrok.
Probajte za početak bar nekoliko dana nedeljno da skuvate nešto sami. Izbacite konzerviranu hranu, aromatizovane vode, gotove čorbe i supe, jer su one prepune nezdravih aroma i šećera.
Neka voće bude vaš saveznik
U procesu odvikavanja od šećera mogu vam mnogo pomoći prirodni šećeri iz voća i povrća.
Banana, maline, jagode, kruške i drugo voće koje volite dodato u na primer ovsanu kašu obogatiće joj ukus, a istovremeno ćete zadovoljiti potrebu vašeg organizma za slatkim.
Isto tako, bundeva ili slatki krompir su savršeni u procesu odvikakanja od šećera. Zato razmislite da ih uvedete u ishranu. Istovremeno ćete u telo uneti neophodna vlakna, te ćete duže ostati siti.
Vodite računa kada je kandirano voće u pitanju. Ono takođe u sebi sadrži mnogo rafinisanih šećera, pa se iz tog razloga koncentrišite na unos svežeg voća i povrća.
Unesite dovoljno zdravih masti i proteina
Neka zdrave masti i proteini budu zastupljeni u vašem glavnom obroku. Za varenje proteina i masti je potrebno više vremena, te ćete tako duže biti siti.
Ručak treba da bude nutritivno bogat, te ga obogatite proteinima iz piletine, ribe, ali i mahunarki. Maslinovo ulje, orašasti plodovi, semenke poput suncokreta i lana su fantastični izvori zdravih masti.
Večera treba da je manje obimna, ali isto tako treba da sadrži proteine ili zdrave masti i salatu. Dobro bi bilo da vam poslednji obrok bude do 19 časova, a ovako nutritivno bogata večera će vam obezbediti sitost do jutra.
Preuzmite android aplikaciju.