Početna > Život i stil
Život i stil

Tri saveta da vam božićna zvezda traje i posle praznika

Da li ste vi osoba koja za praznike kupuje saksiju sa božićnom zvezdom i baca je kada se osuši i kada raskitite jelku?

Uz savet cvećara, crveno-zelena sobna biljka mogla bi da ukrasi vaš dom dugo posle nove godine. Evo kako da produžite život crvenoj lepotici. 

Toplota i svetlost treba da budu umereni

Božića zvezda voli toplinu i svetlost, ali ne previše direktnog svetla. Držanje ove praznične biljke pored radijatora ili drugog izvora toplog vazduha jednako je štetno za njen život kao i postavljanje na balkon. Optimalna temperatura za božićnu zvezdu je između 15 i 20 stepeni Celzijusa.

Zalivanje odozdo

Voda je dobra za sva živa bića, ali nikako ne preterujte. Božićnu zvezdu treba zaliti odozdo, preko mašine za pranje veša. Naime, uobičajeno zalivanje odozgo izaziva taloženje hranljivih materija na korenu, što dovodi do truljenja biljke. Preporučljivo je da se strunjača napuni vodom svaka tri dana i da posle pola sata izlije višak koji zvezda nije upila.

Presađivanje i skraćivanje izdanaka

Da bi božićna zvezda ponovo procvetala, nakon što joj listovi opadnu i stabljike se osuše, nove izdanke treba podrezati na visinu od 10 centimetara. Zatim je potrebno premestiti na hladnije mesto, čija temperatura ne bi trebalo da pređe 15 stepeni, a u takvim uslovima treba da stoji punih osam nedelja. Nakon tog perioda, presađuje se u veću posudu iz koje će ponovo početi da raste. Ako prebrzo raste, izdanci se moraju skratiti do kraja avgusta.

Kako negovati kožu zimi?

Preuzmite android aplikaciju.