Да ли сте ви особа која за празнике купује саксију са божићном звездом и баца је када се осуши и када раскитите јелку?
Уз савет цвећара, црвено-зелена собна биљка могла би да украси ваш дом дуго после нове године. Ево како да продужите живот црвеној лепотици.
Топлота и светлост треба да буду умерени
Божића звезда воли топлину и светлост, али не превише директног светла. Држање ове празничне биљке поред радијатора или другог извора топлог ваздуха једнако је штетно за њен живот као и постављање на балкон. Оптимална температура за божићну звезду је између 15 и 20 степени Целзијуса.
Заливање одоздо
Вода је добра за сва жива бића, али никако не претерујте. Божићну звезду треба залити одоздо, преко машине за прање веша. Наиме, уобичајено заливање одозго изазива таложење хранљивих материја на корену, што доводи до труљења биљке. Препоручљиво је да се струњача напуни водом свака три дана и да после пола сата излије вишак који звезда није упила.
Пресађивање и скраћивање изданака
Да би божићна звезда поново процветала, након што јој листови опадну и стабљике се осуше, нове изданке треба подрезати на висину од 10 центиметара. Затим је потребно преместити на хладније место, чија температура не би требало да пређе 15 степени, а у таквим условима треба да стоји пуних осам недеља. Након тог периода, пресађује се у већу посуду из које ће поново почети да расте. Ако пребрзо расте, изданци се морају скратити до краја августа.
Преузмите андроид апликацију.