Početna > Putovanja
Putovanja

Toskana: Najbolje od Italije

Kada toskanske pejzaže vidimo na filmu oni izgledaju gotovo nestvarno i previše lepo. Kada ih, međutim, vidimo u stvarnosti, uverimo se da zaista postoje. Nežni brežuljci, elegantni čempresi, boje pomućene blagom jutarnjom maglom, rustična imanja, ukomponovani su idilično u savršene razglednice druge najposećenije oblasti Italije – Toskane.
Foto: Pixabay/12019

Teško je odlučiti šta Toskanu čini više posebnom – njeno ruralno ili urbano lice.

U njenim renesansnim gradovima očaravajuće arhitekture može se lutati satima, ali jednako su privlačni i njenii pejzaži načičkani srebrnastim maslinjacima, blagorodmnim vinogradima i kamenim farmama.
Foto: Pixabay/raiKom

Kada ovo saberemo, te dodamo činjenicu da je Toskana kolevka drevne apeninske kulture, zaključak je da se jedna od dvadeset italijanskih regija zapravo može posmatrati kao Italija u malom.

Upoznavanje Toskane obično startuje u Firenci, gradu na obalama reke Arno u kom su postavljeni temelji renesanse, ali i italijanske visoke mode, i po mnogima najlepšem gradu u Italiji.

Foto: Pixabay/Spalla67
Romantična i očaravajuća Firenca nudi opcije kako za uživanje u umetnosti svetske klase tako i za ugođaj gurmanske toskanske “spore” kuhinje.

Nije preterano reći da je malo gradova na svetu koji su toliko ispunjeni izuzetnim umetničkim i arhitektonskim remek delima na svakom koraku kao što je to Firenca, čiji se urbani “kostur” gotovo i nije promenio više od pet vekova.

Šetnja uskim kaldrmisanim ulicama dok prolazimo pored starih palata i kapela izgleda kao obilazak muzeja na otvorenom, a što se samih muzeja tiče, u njima nas čekaju Botičeli, Mikelanđelo i drugi velikani renesanse.

Foto: Pixabay/Twalmedia

Ne čudi što je čitav centar grada prepoznat kao UNESCO svetska baština. Najprepoznatljivija zgrada u gradu je crkva Santa Maria del Fiore, biser gotičko-renesansne arhitekture sa svojom crvenkastom kupolom.

Dizajnirao ju je italijanski skulptor  Arnolfo di Cambio s kraja 13. veka, dok je kupolo dodata tek u 15. veku. Fasada je urađena u ružičastom i belom mermeru, a unutar crkve nalaze se mozaici i freske među kojima se ističe “Strašni sud”, Đorđija Vasarija. Sa vrha kupole pogled na grad je očaravajući.

Nezaobilazan je i “Stari most” (“Ponte Vecchio”), zatvoreni lučni most koji prelazi reku Arno na njenoj najužoj tački, a za koji se veruje da je prvi most izgrađen u rimskom carstvu.

Most je, kažu istoričari, prvobitno bio izgrađen u drvetu, pa uništen u poplavi, da bi početkom 14. veka ponovo bio izgrađen u kamenu.

Naknadno je kreiran i gotovo kilometar dug prolaz “Vasari” koji je porodica Mediči koristila kako bi diskretno prelazila između svojih kancelarija u Staroj palati i rezidencije u Pitti palati. Ovaj most poznat je i po tome što je jedini most u Firenci koji je ostao netaknut u vreme Drugog svetskog rata.

Foto: Pixabay/Vrolanas

Osim starog, Firenca ima još pet mostova. Most “Svetog Trojstva” prvobitno izgrađen 1252. godine smatra se jednim od najlepših u Evropi, a smatra se da je u njegovoj restauraciji polovinom 15. veka pomagao i sam Mikelanđelo.

Priča o Toskani ne može se ispričati bez pomena hrane i vina, budući da je ovo jedna od “najgurmanskijih” regija Evrope.

Kuhinja je poznata po svežim, lokalno dobijenim sezonskim prozivodima i jednostavnim receptima. Rezultat, zbog kvaliteta namirnica, su bezvremenski bogati ukusi od kojih kreće voda na usta.

Primer ovakve jednostavnosti je “fetunta”, lokalna brusketa koja se poslužuje u isčekivanju glavnog jela. Tajna je u svežem hlebu, zelenom maslinovom ulju i kvalitetnom belom luku.

Da sve bude još bolje, tu je i vino, jer je Toskana jedna od najvažnijih vinskih regija u svetu. Ovde su rođena neka od najpoznatijih crnih vina Italije, među kojima se ističe kjanti (“chianti”), baziran na sorti sanđoveze.

Autor teksta: N. K.

Evropske plaže sa pet zvezdica

Preuzmite android aplikaciju.