Početna > Srbija
Srbija

Zašto srpska privreda napreduje iznenađujuće dobro? Odgovor nam daje čuveni „TLDR News“ iz Velike Britanije (VIDEO)

Često možemo da čujemo kritiku srpske opozicije da se Aleksandar Vučić hvali brojevima koji su lažni ili prilagođeni potrebama političke kampanje.
Foto: PrtSc/“TLDR News“

Takođe, svakodnevno može da se vidi i pročita sa opozicionih naloga na društvenim mrežama kako je negde tamo bolje i kako u Srbiji nema perspektive do te mere, da će se srpski narod kolektivno iseliti na zapad, ukoliko se ne dese korenite promene.

Međutim, tektonske promene se dešavaju prethodnih deset godina i rezultat je vidljiv do te mere, da se renomirani youtube kanal „TLDR News“ pozabavio fenomenom Srbije i njenim ekonomskim razvojem.

Autori iz „TLDR News EU“ su svoju analizu započeli pregledom ekonomskog stanja u čitavoj Evropi, primećujući da se Evropa preterano zadužuje, da istovremeno stagnira, što dovodi do porasta evroskepticizma.

Foto: PrtSc/NS uživo/PrtSc

Međutim, kako su uočili jedna država u Evropi iskače iz evropskih proseka i brojeva, odoleva ekonomskoj krizi, a reč je upravo o našoj zemlji.

Prema podacima MMF, od 2018. godine, BDP Srbije je rastao 2 i po puta brže u odnosu na Evropsku uniju, te je BDP Srbije u tom periodu povećan za ukupno 26,5 % u odnosu na samo 10,2% u Evropskoj uniji. (ovde ide slike 0.36 sek iz videa).

Ekonomija Zapadne Evrope u krizi

Uzimajući u obzir relevantne podatke međunarodnih finansijskih institucija“TLDR News EU“ je uporedio Srbiju sa ostatkom Evrope gde vidimo da se privredama poput Francuske i Italije predviđa rast od samo 0,7%, pri čemu Nemačka privreda izgleda katastrofalno uz rast od samo 0,2%.

Čak i najbrže rastuće ekonomije poput Poljske i Irske će zabeležiti stopu rasta od samo 1,5%, konstatuju iz „TLDR News EU“.

Kako autori videa navode, čitava Evropa je bila pogođena KOVID pandemijom i krizom koja je usledila nakon napada Rusije na Ukrajinu 2020. godine, međutim Srbija je uspela da prebrodi ovu oluju vešto balansirajući na globalnoj pozornici.

Kao rezultat Vučićevih poteza i diplomatije Srbija ima rast BDP u prvom kvartalu 4,7% što će rezultirati rastom BDP od oko 4% u 2024. godini, primećuju novinari „TLDR News“.

Foto: PrtSc/“TLDR News“

Ono što je za našu ekonomiju svakako bitno jeste održavanje niske stope javnog duga, koji je na kraju aprila 2024. godine iznosio oko 36,30 milijardi evra, što predstavlja 47,6% BDP, za razliku od ostatka evropskih država čiji su dugovi i nekoliko puta veći u odnosu na Srbiju.

Foto: PrtSc/“TLDR News“
Investicioni rejting iz ugla stranaca

Autori videa su se takođe bavili glavnim berzanskim indeksom koji je u konstantnom porastu, kao i državnim obveznicama Srbije koje su dugo smatrane za nesigurne, što danas svakako više nije slučaj.

Takođe, nezaobilazna priča je bila u vezi sa kreditnim rejtingom Srbije, koji je sada najveći u odnosu na sve države kandidate za prijem u EU i odgovara investicionom kreditnom rejtingu Rumunije i Mađarske.

Foto: PrtSc/“TLDR News“
Plate i inflacija

Prosečna plata u Srbiji je trenutno 825 evra i ona je za oko 40% niža od evropskog proseka, ali po rečima „TLDR News EU“ ovaj rezultat je impresivan, s obzirom da je prosečna zarada 2020. godine bila za 55% niža u odnosu na sadašnju zaradu, a da će prema procenama za 2027. godinu ona iznositi 1400 evra.

Foto: PrtSc/“TLDR News“

Takođe, autori su analizirali i visoku stopu inflacije u Srbiji, kao i ostatku Evrope, ali i pored toga smatra se da je rast realnih plata oko 10% što predstavlja najveći skok u Evropi.

Infrastruktura, investicije, Kina i Rusija

„TLDR News EU“ nije mogao da zaobiđe ni ozbiljne infrastrukturne projekte poput izgradnje železničkih koridora, kao ni priču o investicijama koje dolaze sa gotovo svih svetskih meridijana.

Foto: PrtSc/“TLDR News“

Kako autori ove emisije gledaju na odnose Srbije sa Kinom i Rusijom pogledajte u videu:

Šta je „TLDR News“?

TLDR News je nezavisna onlajn medijska grupa koja se fokusira na stvaranje digitalnog sadržaja o vestima i aktuelnim događajima iz celog sveta.

Počevši od 2017. godine, fokus im je na objašnjavanju najznačajnijih vesti iz Velike Britanije, odnosno Bregzita. Od tada je nastalo 6 kanala: TLDR UK, EU, Global, Daily, Podcasts i Business.

„TLDR“ ističe da se ponosi pristupačnim, nepristrasnim i nepristrasnim izveštavanjem o aktuelnim događajima.

Trenutno „TLDR News“ ima više od 2,5 miliona „Youtube“ pretplatnika širom „TLDR“ mreže, od kojih većina ima između 16 i 35 godina.

Vučić danas na potpisivanju ugovora sa konzorcijumom Hyundai Eng – UGT Renewables


Preuzmite android aplikaciju.