Почетна > Србија
Србија

Зашто српска привреда напредује изненађујуће добро? Одговор нам даје чувени „TLDR News“ из Велике Британије (ВИДЕО)

Често можемо да чујемо критику српске опозиције да се Александар Вучић хвали бројевима који су лажни или прилагођени потребама политичке кампање.
Фото: PrtSc/“TLDR News“

Такође, свакодневно може да се види и прочита са опозиционих налога на друштвеним мрежама како је негде тамо боље и како у Србији нема перспективе до те мере, да ће се српски народ колективно иселити на запад, уколико се не десе корените промене.

Међутим, тектонске промене се дешавају претходних десет година и резултат је видљив до те мере, да се реномирани yоутубе канал „TLDR News“ позабавио феноменом Србије и њеним економским развојем.

Аутори из „TLDR News EU“ су своју анализу започели прегледом економског стања у читавој Европи, примећујући да се Европа претерано задужује, да истовремено стагнира, што доводи до пораста евроскептицизма.

Фото: PrtSc/НС уживо/PrtSc

Међутим, како су уочили једна држава у Европи искаче из европских просека и бројева, одолева економској кризи, а реч је управо о нашој земљи.

Према подацима ММФ, од 2018. године, БДП Србије је растао 2 и по пута брже у односу на Европску унију, те је БДП Србије у том периоду повећан за укупно 26,5 % у односу на само 10,2% у Европској унији. (овде иде слике 0.36 сек из видеа).

Економија Западне Европе у кризи

Узимајући у обзир релевантне податке међународних финансијских институција“TLDR News EU“ је упоредио Србију са остатком Европе где видимо да се привредама попут Француске и Италије предвиђа раст од само 0,7%, при чему Немачка привреда изгледа катастрофално уз раст од само 0,2%.

Чак и најбрже растуће економије попут Пољске и Ирске ће забележити стопу раста од само 1,5%, констатују из „TLDR News EU“.

Како аутори видеа наводе, читава Европа је била погођена КОВИД пандемијом и кризом која је уследила након напада Русије на Украјину 2020. године, међутим Србија је успела да преброди ову олују вешто балансирајући на глобалној позорници.

Као резултат Вучићевих потеза и дипломатије Србија има раст БДП у првом кварталу 4,7% што ће резултирати растом БДП од око 4% у 2024. години, примећују новинари „TLDR News“.

Фото: PrtSc/“TLDR News“

Оно што је за нашу економију свакако битно јесте одржавање ниске стопе јавног дуга, који је на крају априла 2024. године износио око 36,30 милијарди евра, што представља 47,6% БДП, за разлику од остатка европских држава чији су дугови и неколико пута већи у односу на Србију.

Фото: PrtSc/“TLDR News“
Инвестициони рејтинг из угла странаца

Аутори видеа су се такође бавили главним берзанским индексом који је у константном порасту, као и државним обвезницама Србије које су дуго сматране за несигурне, што данас свакако више није случај.

Такође, незаобилазна прича је била у вези са кредитним рејтингом Србије, који је сада највећи у односу на све државе кандидате за пријем у ЕУ и одговара инвестиционом кредитном рејтингу Румуније и Мађарске.

Фото: PrtSc/“TLDR News“
Плате и инфлација

Просечна плата у Србији је тренутно 825 евра и она је за око 40% нижа од европског просека, али по речима „TLDR News EU“ овај резултат је импресиван, с обзиром да је просечна зарада 2020. године била за 55% нижа у односу на садашњу зараду, а да ће према проценама за 2027. годину она износити 1400 евра.

Фото: PrtSc/“TLDR News“

Такође, аутори су анализирали и високу стопу инфлације у Србији, као и остатку Европе, али и поред тога сматра се да је раст реалних плата око 10% што представља највећи скок у Европи.

Инфраструктура, инвестиције, Кина и Русија

„TLDR News EU“ није могао да заобиђе ни озбиљне инфраструктурне пројекте попут изградње железничких коридора, као ни причу о инвестицијама које долазе са готово свих светских меридијана.

Фото: PrtSc/“TLDR News“

Како аутори ове емисије гледају на односе Србије са Кином и Русијом погледајте у видеу:

Шта је „TLDR News“?

ТЛДР Неwс је независна онлајн медијска група која се фокусира на стварање дигиталног садржаја о вестима и актуелним догађајима из целог света.

Почевши од 2017. године, фокус им је на објашњавању најзначајнијих вести из Велике Британије, односно Брегзита. Од тада је настало 6 канала: TLDR UK, EU, Global, Daily, Podcasts i Business.

„TLDR“ истиче да се поноси приступачним, непристрасним и непристрасним извештавањем о актуелним догађајима.

Тренутно „TLDR News“ има више од 2,5 милиона „Youtube“ претплатника широм „TLDR“ мреже, од којих већина има између 16 и 35 година.

Vučić danas na potpisivanju ugovora sa konzorcijumom Hyundai Eng – UGT Renewables


Преузмите андроид апликацију.