Saobraćajni znak stop ima univerzalno značenje u celom svetu ali ne i u kompaniji „Tesla”.
Prema zakonu, ispred znaka STOP potrebno je potpuno zaustaviti vozilo, ali u „Tesli“ misle drugačije. Ovaj američki proizvođač u svoje automobile ugrađuje sistem ‘Full Self-Driving’ koji im omogućava da prolaze pored znaka – bez zaustavljanja.
Iako spornim programom svesno krše zakone mnogih država, „Tesla“ tvrdi da nije reč o kršenju zakona već o normalnom, logičnom prolasku pored znaka ukoliko sistem proceni da u blizini nema ostalih učesnika u saobraćaju. Pored znaka stop, bez ugrožavanja ostalih, „Teslino“ vozilo može ds prođe brzinom od najviše 9 km na čas.
Iako sve to Teslinim inženjerima a i zdravorazumskim vozačima zvuči kao razumno objašnjenje, posle dva održana sastanka s stručnjacima Nacionalne uprave za bezbednost na putevima (NHTSA), Tesla je naterana na brisanje spornog programa.
Američki proizvođač električnih automobila u servis je pozvao više od 60.000 vozila sa spornim softverom koji vozačima nudi tu opciju prolaska kroz raskrsnicu uprkos znaku stop.
Prepravka uključuje modele S i X, proizvedene u periodu od 2016. do 2022., modele 3 od 2017. do 2022., I modele Y od 2020. do 2022.
Profesor Filip Kupmen komentarisao je da se znakovi za zaustavljanje postavljaju da zaštite pešake i naročito decu: „Teslin program može pogrešno da identifikuje objekte. Što ako sistem proceni da dete koje prelazi ulicu nije ‘relevantno’ i ne stane? Program je nesiguran i nikada nije trebalo da bude ubačen u automobile.“
Preuzmite android aplikaciju.