Početna > Život i stil
Život i stil

Termoakumulaciona peć, kalorifer, klima uređaj ili radijator. Šta je jeftinije?

Ove zime biće u prometu svi načini grejanja, uključujući razne grejalice, klima uređaje, grejalice i peći na drva. Važno je znati da i oni uređaji koji važe za velike potrošače mogu biti vaši saveznici u štednji, ako ih koristite u periodu kada je struja jeftina.
Foto: Pixabay/geralt
Termoakumulaciona peć

Da bi termoakumulaciona peć bila zaista ekonomična, potrebno je da se puni toplotnom energijom, odnosno da grejači rade samo dok je na snazi „jeftina struja“. To znači da termoakumulacioni šporet ne sme biti premali za prostoriju koju zagreva, jer će, da bi dostigla željenu temperaturu, morati često da izduvava vreli vazduh. Na ovaj način će se akumulirana toplotna energija brzo potrošiti, pa će biti potrebno dopunjavati tokom skuplje struje. Koliko je peći potrebno za koliko prostora je nezahvalno proceniti, jer zavisi i od kvaliteta izolacije. Recimo da bi za stan od 60 kvadratnih metara trebalo da budu dovoljne tri termoakumulacione peći ukupne snage ne manje od 10 kilovata. Da bi termoakumulaciona peć uvek radila kada je tarifa električne energije jeftina, preporučuje se nabavka posebnih tajmera koji omogućavaju automatsko uključivanje. Nisu skupi, a olakšavaju život.

Grejalice

Govoreći o električnim grejalice koji koriste grejače za grejanje, svi će dati potpuno istu količinu toplote. Iskorišćenost električne energije pri pretvaranju u toplotnu je skoro 100%, pa će grejač potrošiti tačno onoliko kilovata koliko je deklarisano. Ovo pravilo ne važi za inverter klima uređaje (toplotne pumpe), koji mogu da obezbede 3, 4 ili čak više od 5 kV toplotne energije za 1 kV utrošene snage. Ponekad grejalica ima manja odstupanja i troši nešto manje ili malo više od deklarisane snage. Potrošnja možete meriti i tako što ćete isključiti sve potrošače električne energije i uključiti samo grejač na sat vremena i zapisati očitavanja brojila pre i posle merenja. Ako grejalicu uključite noću, kada je struja jeftinija, koristićete nižu dnevnu tarifu, pa ćete plaćati otprilike upola nižu cenu po kilovatu.

Kalorifer

Radijatori su odličan izbor kada je u pitanju zagrevanje manjih prostorija, mali su i lako se pomeraju, što ih čini izuzetno praktičnim za upotrebu. Možete odabrati električni ili gasni grejač, a obe varijante dolaze u velikom broju oblika i veličina. Grejalice su posebno praktične kada želite da brzo zagrejete prostoriju u kojoj boravite u hladnim danima. Kalorifikatori mogu biti i gasni. Iako su gasni grejači manje uobičajen izbor, mogu se naći u različitim veličinama i nazivima snage. Grejači su bezbedni, ekonomični i praktični grejači, laki za upotrebu i efikasni u svojoj nameni.

Klima uređaj

Prosečan klima uređaj troši oko 1 kV struje, a ovih dana, iu periodu kada se struja naplaćuje po većoj stopi, radi 10 sati, a često i više. Koliko električne energije troši utiče mnogo faktora – da li je podešen da greje ili samo održava prosečnu sobnu temperaturu, zatim veličina prostorije u kojoj radi i spoljna temperatura. Izolacija zgrade je takođe važan faktor. Da bi klima uređaj trošio samo onoliko koliko mora, nije na odmet proveriti stanje filtera i spoljašnje jedinice klima uređaja, jer ako su prljavi, uređaju će biti potrebno više vremena da se zagrejati sobu. S druge strane, struja se takođe može uštedeti kada se temperatura smanji. Na samo jednom smanjenom nivou može se uštedeti oko 3 odsto električne energije.

Uštedite novac, perite veš na nižim temperaturama

Preuzmite android aplikaciju.