Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić učestvovala je na Petom forumu na visokom nivou žena lidera u Burundiju, zajedno sa prvim damama Deniz Šisekedi iz Demokratske Republike Kongo, Zitom Oligie Ngemom iz Gabona i Oluremi Tinubu iz Nigerije.
Vučić je u govoru apostrofirala značaj ranog razvoja dece, odgovornost roditelja i društva, kao i ključne korake koje Srbija preduzima u ovoj oblasti.
„Kako i najduže putovanje počinje prvim korakom, dopustiću sebi da primetim da smo već na putu stvaranja, putu koji u fokus stavlja ono što je suštinski važno – budućnost čovečanstva. Ona leži u najvažnijim među nama – u deci, jer ona jesu budućnost. Ali, ona zavisi – ONI ZAVISE od nas, roditelja, staratelja, odraslih… od naše veštine, kapaciteta, spremnosti da učimo, da se menjamo, da idemo ukorak sa vremenom, da čujemo, da podržimo, pomognemo mladima i malima“, rekla je Vučić.
Naglasila je važnost pružanja prilika deci da razviju svoje pune potencijale, ističući kako ljubav, igra i učenje kroz iskustvo čine osnovu njihovog razvoja.
„Moramo da se zapitamo šta je to što im je potrebno u ubrzanoj stvarnosti koja nas okružuje. Šta njima zaista treba, ne šta mi mislimo da im treba! Ljubav, da, na prvom mestu. Ona je nezamenljiv deo razvojnog puta i eliksir bez koga dete teško može da napreduje. Međutim, potrebne su im i prilike da razviju svoj potencijal, ta igra, to skakanje po krevetu, to vrtenje ukrug sve dok im se ne zavrti u glavi. Potrebno im je mnogo toga što nas čini da budemo na ivici stolice prestravljeni onim što bi moglo da se desi“, rekla je Vučić.
Ističući značaj ranog razvoja, supruga predsednika Vučića podsetila je na važnost kombinacije genetike i okruženja u formiranju ličnosti.
„Nedavno sam prisustvovala interaktivnom predavanju o važnosti učenja kroz igru. Profesor je u jednom momentu upitao publiku: ‘Šta mislite koliko procenata u formiranju ličnosti čini genetika, odnosno nasleđe, a koliko vaspitanje?’ Odgovori su bili različiti: 50-50%, 30-70%, 80-20 procenata… Svako je imao svoju viziju tačnog odgovora. Žao mi je, ali netačno – rekao je profesor na sve pokušaje… Tačan odgovor je 100-100 odsto. Ali to nije moguće, to je matematički nepravilno, doviknu je neko. Ali je iskustveno pravilno, reče profesor, objašnjavajući da deca imaju potencijal, ali je na nama odraslima da ga razvijemo“, izjavila je Vučić.
Osvrnula se i na inicijative Srbije u ovoj oblasti, posebno ističući napore u uspostavljanju Nacionalnog centra za rani razvoj i inkluziju.
„Želim da istaknem, ne bez ponosa, da je Republika Srbija, prateći stanje u ovom segmentu brige o deci, osetila potrebu i uzela aktivno učešće u borbi za rano otkrivanje poremećaja koji ugrožavaju intelektualni i zdravstveni potencijal dece u vreme njihovog ranog razvoja i pokrenula inicijativu za osnivanje Nacionalnog centra za rani razvoj i inkluziju. Centar će se, uz ostale aktivnosti, među prvima u Evropi organizovano i sistematski baviti i ranom dijagnostikom i ranom intervencijom, kao i inkluzijom“, poručila je ona.
Vučić je istakla važnost zajedničkog delovanja u borbi za bolju budućnost dece.
„Sve ove nabrojane konvencije, programi, planovi mogli bi da ostanu samo slovo na papiru… Da to ne bude tako, važno je da udružimo snage, uz strateški i sveobuhvatni pristup i multisektorski pogled na rani razvoj deteta. I dok ovo govorim, ne mogu da zaobiđem onu kinesku izreku o vremenu kada je najbolje da se posadi drvo. I jeste prošlo to najbolje vreme… ali sledeće najbolje jeste danas. Iskoristimo to“, zaključila jeVučić.
Završni govor na konferenciji održao je predsednik Burundija Evarist Ndajšimije.
Forum u Burundiju je bio ključna platforma za okupljanje žena lidera iz Afrike i sveta, gde su kroz zajedničke inicijative i razgovore promovisali bolji položaj žena i dece na globalnom nivou.
Tamara Vučić će posetu Budundiju nastaviti nizom sastanaka sa tamošnjim zvaničnicima.
Vučić: Sa Šolcom srdačan sastanak, razgovor o EU putu Srbije i situaciji na KiM
Preuzmite android aplikaciju.